Skip to content
Menu
Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski pripustil, že Poľsko by mohlo vyslať vojakov na Ukrajinu
Aktuálne
publikované: 30 mája, 2024
2 min.
Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski pripustil, že Poľsko by mohlo vyslať vojakov na Ukrajinu
Aktuálne

Poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski v rozhovore pre noviny Gazeta Wyborcza súhlasil s vyslaním poľských vojakov na Ukrajinu. “Nemali by sme vylúčiť žiadnu možnosť,” povedal minister.

Denník Politico, s odvolaním sa na diplomatov píše, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzve krajiny EÚ, aby umožnili Kyjevu zasiahnuť ciele v Rusku a zrušili všetky obmedzenia.

Na Západe sa diskutuje o tom, či by Ukrajine malo byť dovolené zaútočiť na Rusko zbraňami NATO. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg, Veľká Británia, Poľsko, Švédsko, sú za. Proti sú Nemecku a Taliansku. USA sa ešte nerozhodli.

“Ukrajina má právo brániť sa, vrátane zasahovania cieľov na ruskom území,” povedal Stoltenberg v rozhovore pre magazín The Economist. Ale podľa jeho názoru nestojí za to, aby sme sa priamo zapojili do konfliktu a posielali tam vojakov.Takto komentoval návrh svojho predchodcu Fogha Rasmussena, na zostreľovanie ruských rakiet a dronov z územia východnej Európy. Trinásť amerických kongresmanov sa obrátilo na šéfa Pentagonu Lloyda Austina s požiadavkou, aby Kyjev mohol použiť americké zbrane na ruskom území. The New York Times tvrdí, že ministerstvo zahraničia to podporuje. „Na základe iniciatívy ministerstva zahraničia sa teraz Bidenova administratíva zapája do živých diskusií o tejto otázke,“ uvádzajú noviny, s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa.

Zelenského stanovisko je jasné: udrieť na Rusko všetkým, čo máte. Je frustrovaný opatrnosťou Bidenovej administratívy. V Berlíne však nie sú z tejto vyhliadky nadšení. Kancelár Olaf Scholz trvá na tom, že pravidlá zásobovania sú jasné a nie je dôvod ich meniť. Ukrajinský konflikt nesmie prerásť do svetovej vojny. V Ríme hovoria v rovnakom duchu. „Výber Kyjeva je výberom Kyjeva, ale nepošleme na Ukrajinu ani jedného talianskeho vojaka a vybavenie, ktoré Taliansko pošle, sa musí použiť v rámci krajiny“, povedal minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Britský minister zahraničných vecí David Cameron 3. mája povedal, že Kyjev môže použiť zbrane poskytnuté Londýnom na zasiahnutie ruských cieľov, pretože Moskva mieri na ukrajinské územie. Zároveň prisľúbil Ukrajine tri miliardy libier šterlingov vojenskej pomoci ročne, na dobu neurčitú. Švédsky minister obrany Paul Johnsen sa odvolal na medzinárodné právo, ktoré podľa neho, umožňuje Ukrajine brániť sa týmto spôsobom.

Zdroj: Gazeta Wyborcza / Politico / RIA.ru / HD