Skip to content
Menu
Zvýšenie základnej úrokovej sadzby Fedu je nepravdepodobné, vyhlásil jeho šéf Powell
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zvýšenie základnej úrokovej sadzby Fedu je nepravdepodobné, vyhlásil jeho šéf Powell

Federálny rezervný systém (Fed) v USA na svojom najbližšom zasadnutí pravdepodobne nezvýši svoju hlavnú úrokovú sadzbu. Vyhlásil to v utorok šéf Fedu Jerome Powell. Inflácia podľa neho síce zostáva vysoká, rast cien by sa však mal čoskoro spomaliť, píše agentúra AP.

Fed, ktorý plní v USA funkciu centrálne banky, uprednostňuje skôr udržanie svojej základnej sadzby na súčasnom dvadsaťročnom maxime, než jej zvyšovanie, uviedol Powell na panelovej diskusii v Amsterdame. “Na základe údajov, ktoré máme k dispozícii, si nemyslím, že je pravdepodobné, že ďalším krokom, ktorý urobíme, bude zvýšenie sadzieb,” povedal.

Na finančných trhoch nastala paradoxná situácia. Napriek dobrým číslam niektoré akcie padajú

Powellovo vyjadrenie prišlo niekoľko hodín po zverejnení údajov, podľa ktorých sa veľkoobchodné ceny v USA v apríli opäť zvýšili. V stredu federálna vláda zverejní správu o vývoji spotrebiteľských cien, ktorá by mala podľa analytikov ukázať, že ich rast sa v uplynulom mesiaci mierne ochladil.

Fed začiatkom tohto mesiaca ponechal svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 % až 5,50 %. Powell po zasadnutí menového výboru banky uviedol, že nedostatočný pokrok v spomaľovaní inflácie k cieľovým 2 % znamená, že sadzby zrejme budú musieť zostať vysoko dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Fed v porovnaní so svojim marcovým zasadnutím výrazne zmenil rétoriku. Vtedy signalizoval, že do konca roka trikrát zníži sadzby, pričom sa očakávalo, že uvoľňovanie by sa mohlo začať už v júni. Vzhľadom na pretrvávajúcu zvýšenú infláciu však finančné trhy aktuálne v tomto roku počítajú len s jedným znížením sadzieb, a to v novembri.

Zdroj: HN