Skip to content
Menu
Zuzanu Kovačič Hanzelovú “pobúril” obranný komentár pri plagátoch Matice slovenskej
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zuzanu Kovačič Hanzelovú “pobúril” obranný komentár pri plagátoch Matice slovenskej

Zuzana Kovačič Hanzelová si pre Instagram odfotila nápis umiestnený pri plagátoch na dverách Domu Matice, ktorý informuje o tom, že plagáty sú ponechané pre informovanie tých, ktorí šíria hoax o nečinnosti Matice! Táto informácia nie je útokom, ale naopak obranou. Reagovala totiž na HOAX, ktorý šírila pani poslankyňa Zora Jaurová o údajnom “nevykazovaní činnosti” Matice. Cit: „…Matica slovenská nevykazuje žiadnu činnosť, ale nové vedenie kultúry ju chce finančne podporovať…”

Na stránke Koktejl sa píše: “Novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú zaujal odkaz na dverách Matice slovenskej (MS). Keď si ho prečítala, hneď tasila mobil a fotila. „Plagáty z uskutočnených podujatí sú určené pre tých, ktorí šíria hoax, že Matica nevykazuje činnosť,” píše sa vo vyvesenom odkaze. “Neviem, kde sa zobral tento fenomén nerobiť veci pozitívne, ale stále len proti niekomu,” reagovala Kovačič Hanzelová.”

V Dome Matice slovenskej bolo za posledné roky zorganizovaných niekoľko výnimočných podujatí so žijúcimi osobnosťami (Dalimír Hajko, Jozef Leikert, Vincent Šabík, Pavol Parenička, Anton Hykisch a iní), ale aj k výročiam už nebohých dejateľov či umelcov (Vladimír Mináč, Roman Kaliský, Jozef Kroner). Okrem toho v budove funguje improvizovaná galéria, ktorá obsahuje popredné diela slovenského výtvarného umenia (Fulla, Hložník, Harangozó, Kulich, Lazinovská, Dubay, Brunovský, Chabadová, Kvašňovská atď.). Posledná, v poradí tretia výstava, bola dokonca až v ďalekých mestách Štrasburg a Brusel.  Vernisáže sa zúčastnil dokonca aj podpredseda Europarlamentu Marc Angel či europoslankyňa Clara Eugenia Aguilera. Zo Slovenska vernisáž absolvovali Katarína Roth Neveďalová (spoluorganizátorka), Michal Radačovský a Robert Hajšel. Ostatní europoslanci – teda tí, ktorí aktuálne ohovárajú slovenskú vládu – sa podujatia nezúčastnili. Nečudo. Výstava obhajovala hodnotu mieru, národných dejateľov či Slovenského národného povstania, Matice slovenskej a zdravého vlastenectva, čo im zrejme nesedelo do konceptu. 

Snáď aj tento instagramový post Zuzany Hanzelovej napokon pomôže propagácii matičnej činnosti (aj keď to samozrejme nebol autorkin zámer). Na záver možno ešte dodať k Hanzelovej komentáru, že ak niekto robí niečo proti niekomu, mohla by si pani moderátorka pozrieť tvorbu svojich kolegov ako je pani Mihočková, ktorá s Danielom Milom a Victorom Breinerom vytvorila dokument, ktorého jediným zámerom je dehonestovať Maticu slovenskú. V tomto jednostrannom dokumente nie je ani jedna pozitívna veta o činnosti Matice slovenskej (vedeckej, kultúrno-odbornej, vydavateľskej, osvetovej, vzdelávacej a i.), naopak dokázateľne konšpiruje a vytvára hoaxy o akomsi prepojení na ruské tajné služby iba preto, že sa jedného matičného podujatia zúčastnil aj vedec ruskej národnosti. Toto je v skutočnosti tá činnosť proti niekomu, nie literárne a kulturologické podujatia.

Lukáš Perný