Skip to content
Menu
Žilinka: Vyšetrovatelia pracujú s rôznymi verziami, právna kvalifikácia útoku na Fica sa môže ešte zmeniť
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Žilinka: Vyšetrovatelia pracujú s rôznymi verziami, právna kvalifikácia útoku na Fica sa môže ešte zmeniť

Útok na predsedu vlády Roberta Fica sa vo vyšetrovaní v súčasnosti kvalifikuje ako obzvlášť závažný trestný čin vraždy v štádiu pokusu.

Nie je však vylúčené, že sa právna kvalifikácia môže zmeniť. Po stredajšom rokovaní Bezpečnostnej rady to vyhlásil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Prevoz premiéra nie je aktuálnou otázkou. Ani dnes a ani ďalšie dni, tvrdí Kaliňák

Zdôraznil, že vyšetrovatelia pracujú pri objasňovaní okolností skutku s rôznymi verziami, preto sa i súčasná právna kvalifikácia môže zmeniť.

“Ak sa v spoločnosti vynárajú otázky, prečo to nie je vedené ako trestný čin terorizmu, odpovedám, že je možné, že sa takto skutok prekvalifikuje, no len na základe výsledkov dokazovania,” zdôraznil šéf prokuratúry.

Opätovne vyzval médiá na zdržanlivosť pri informovaní a komentovaní vyšetrovania. “Orgány činné v trestnom konaní robia všetky potrebné úkony na to, aby všetky súvislosti a okolnosti skutku boli objasnené,” zdôraznil.

Uistil tiež, že ak to dôkazná situácia dovolí, o stave vyšetrovania bude verejnosť informovaná. “Teraz sme však v prvopočiatku vyšetrovania, je dôležité, aby sa všetky pochybnosti a špekulácie vyvrátili,” argumentoval.

Prvé rokovanie parlamentu po atentáte: Celý Smer prišiel s odznakmi, koalícia a opozícia sa zjednotili

Vyhlásil, že všetky bezpečnostné zložky v štáte sú aj v bezprecedentnej situácii po atentáte na premiéra plne funkčné a plnia si svoje kompetencie.

“To platí aj o prokuratúre,” upozornil Žilinka, pričom dodal, že sa vedú vyšetrovania aj v prípadoch, ktoré majú súvis s atentátom, resp. dianím, ktoré nastalo po ňom, ide napríklad o podozrenia na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.

Zdroj: HN