Skip to content
Menu
Žilinka bude podnety na rozpustenie PS vybavovať striktne podľa zákona, odmieta úvahy o „zámienke na politikárčenie“
Aktuálne
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Žilinka bude podnety na rozpustenie PS vybavovať striktne podľa zákona, odmieta úvahy o „zámienke na politikárčenie“
Aktuálne

4.6.2024 (SITA.sk) – Pri výkone pôsobnosti generálneho prokurátora Maroš Žilinka podľa vlastných slov vždy postupoval striktne podľa zákona, dôsledne odmietajúc akékoľvek vplyvy či záujmy a chrániac verejný záujem, a tak bude postupovať aj pri vybavovaní podnetov fyzických osôb a právnických osôb na podanie žaloby na rozpustenie politického hnutia Progresívne Slovensko.

Žilinka to napísal na sociálnej sieti v reakcii na vyjadrenie predsedu PS Michala Šimečku. Ten sa pre médiá vyjadril, že dúfa, že podnety nebudú pre generálneho prokurátora „zámienkou na politikárčenie“.

Šimečka tiež vyjadril obavu z možného zásahu prokuratúry do nadchádzajúcich eurovolieb. Podľa lídra PS by sa v takomto prípade generálny prokurátor „vybral na skutočne veľmi, veľmi tenký ľad“.

Žilinka sa ohradil

Musím sa dôrazne ohradiť voči verejnému prezentovaniu čo aj len úvah o akejsi zámienke na politikárčenie z mojej strany, či dokonca možného zasahovania do európskych volieb. Nikdy som sa nenechal a ani nenechám vťahovať do politických hier,” vyhlásil Žilinka.

Doplnil, že odmieta aj vytváranie tlaku na jeho rozhodovaciu činnosť prostredníctvom nemiestnych výrokov.

Podnety na rozpustenie PS

Generálnej prokuratúre SR bolo doručených viacero podnetov od rôznych fyzických a právnických osôb na rozpustenie politickej strany Progresívne Slovensko. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Generálna prokuratúra SR si k vybaveniu podnetov zabezpečí príslušné administratívne spisy a ďalšie podklady nutné k posúdeniu splnenia podmienok na podanie žaloby generálneho prokurátora na rozpustenie politickej strany podľa paragrafu 384 a nasledujúcich Správneho súdneho poriadku,” uviedla hovorkyňa.

Doplnila, že predmetné podnety budú vybavené v zákonnej lehote.

Opozičné aktivity hnutia

Viacerí sympatizanti súčasnej vládnej koalície začali napríklad na sociálnych sieťach po útoku na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) požadovať rozpustenie PS. Podľa nich totiž k incidentu viedli opozičné aktivity hnutia, ako napríklad organizovanie demonštrácií a kritika krokov vlády.

Takzvané „alternatívne” médiá tiež spájali Progresívne Slovensko s obvineným z útoku na Fica Jurajom C. Šéf hnutia Michal Šimečka však poprel, že by mal obvinený s hnutím čokoľvek spoločné.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, hovorkyňa generálnej prokuratúry SR, Predseda Progresívneho Slovenska, Predseda vlády, Správny súdny poriadok, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Žilinka bude podnety na rozpustenie PS vybavovať striktne podľa zákona, odmieta úvahy o „zámienke na politikárčenie“ © SITA Všetky práva vyhradené.