Skip to content
Menu
Žihľavové hnojivo. Ako vyrobiť hnojivo krok za krokom? Zalievajte ním zeleninu a bude zdravá a prosperujúca
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Žihľavové hnojivo. Ako vyrobiť hnojivo krok za krokom? Zalievajte ním zeleninu a bude zdravá a prosperujúca

23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@szalona_szalotka).

Žihľavová kaša je medzi mnohými záhradkármi veľmi cenený prípravok. Jej používaním si môžete byť istí, že vaše plodiny budú rýchlo rásť. Tým však výhody tohto prípravku nekončia. Zistite, ako pripraviť tento výživný roztok, aby ste ho mohli používať vo svojej záhrade.

Žihľavová kaša je medzi mnohými záhradkármi veľmi cenený prípravok. Jeho používaním si môžete byť istí, že vaše plodiny budú rýchlo rásť.
Foto: tiktok.com/@szalona_szalotka

Žihľava je rastlina neoceniteľnej hodnoty. Obsahuje množstvo živín, ktoré podporujú mnohé druhy zeleniny, ovocia, kríkov a stromov. Pomôže vám tiež rozpoznať, ktoré oblasti sú ideálne na pestovanie. Rastie totiž na pôde bohatej na dusík s dobrou štruktúrou. Ako vidíte, žihľava má naozaj veľa výhod. Niet divu, že patrí medzi obľúbené rastliny záhradkárov. Používajú ju ako základ pre mimoriadne bohaté hnojivo, ktoré má priaznivý vplyv na rast plodín. Zistite, ako si jednoducho vyrobiť žihľavové hnojivo.

Žihľavové hnojivo – ako ho vyrobiť. Vaše rastliny sa vám poďakujú za jeho použitie

Žihľavové hnojivo je vysoko cenené nielen pre zásobovanie rastlín živinami, ale je aj ochranou proti škodcom. Je to vďaka kyseline mravčej, ktorá je súčasťou jeho zloženia. Okrem nej je obohatené aj o vitamíny C, K a B, kyselinu panteónovú a kremičitú, histamín, fytocídy, flavonoidy, acetylcholín, éterické oleje a minerálne látky vápnik, horčík, železo, kremík a mangán. Na prípravu hnojiva budeme potrebovať mladé žihľavy. Je dôležité, aby neboli v procese kvitnutia.

Ako vyrobiť prírodné hnojivo zo žihľavy? Potrebujete len dve zložky

Stonky spolu s listami rozdrvte na malé kúsky a vložte ich do veľkej plastovej nádoby. Všeobecne uznávaný pomer je 10 litrov vody na kilogram žihľavy. Najlepšie sa na to hodí dažďová voda, ale ak ju nemáte, môžete použiť aj vodu z vodovodu. Po zaliatí nazbieranej a nasekanej rastliny prikryte nádobu gázou alebo jemným pletivom. Takto prípravok ochránime pred hmyzom bez toho, aby sme ho pripravili o prístup vzduchu, ktorý je nevyhnutný. Roztok premiestnite na tienisté miesto, najlepšie mimo domu, pretože zápach počas kvasenia nie je najpríjemnejší. Potom sa vyzbrojíme trpezlivosťou.

Ako dlho musí žihľavová kaša stáť? Proces trvá niekoľko týždňov

Proces zrenia kalu trvá približne tri týždne. Počas tohto obdobia je potrebné všetko denne premiešavať, aby sa zabezpečil prísun kyslíka. Ako zistíte, či je hnojivo pripravené? Z povrchu zmizne pena a farba tekutiny bude tmavohnedá. Správne uskladnený produkt na tienistom mieste vydrží nasledujúce dva mesiace. Teraz, keď je hnojivo pripravené, je čas ho použiť.

Ako sme už spomenuli, žihľavové hnojivo má viacero využití. V závislosti od typu rastlín, ktoré ním chcete posilniť, sa pomery budú líšiť
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Hnojivo na žihľavu – pomery. Ako aplikovať domáce hnojivo?

Ako sme už spomenuli, žihľavové hnojivo má viacero využití. V závislosti od typu rastlín, ktoré ním chcete posilniť, sa pomery budú líšiť. Rozdielne budeme prípravok rozdeľovať aj pri postrekoch proti škodcom.

Pomer 1:10 je pomer pre hnojivo, ktoré sa má aplikovať na stromy, kríky, zeleninu a kvety. To je dostatočné aj na to, aby ste sa zbavili múčnatky.

Pomer 1:20 sa používa pri mšiciach, roztočoch a chloróze listov.

Ak chcete kompost prihnojiť a urýchliť jeho fermentáciu, môžete prípravok použiť bez predchádzajúceho riedenia.

Prípravok je potrebné zmiešať s vodou. Ak by sme to neurobili, plány by sa mohli zničiť. A ktorým rastlinám toto hnojivo vyhovuje?

Čo možno zalievať hnojivom zo žihľavy? Tieto rastliny ho milujú

Žihľavové hnojivo je ideálne pre paradajky, uhorky, papriky, baklažány, cukety, tekvice, melóny, vodné melóny a mnohé druhy kvetov v záhrade, ale aj v črepníku. Najlepší spôsob zalievania je prihnojovanie pôdy, bez kontaktu s listami. Napriek bohatosti roztoku na minerálne látky existujú aj druhy zeleniny a ovocia, ktoré tento typ posilňovača neuznávajú. Patrí k nim cibuľa, cesnak, hrach, fazuľa, kapusta, reďkovky, mrkva, petržlen a špenát. Pokiaľ ide o kvety, azalky a vresy tiež nebudú nadšené, ak ich budete polievať odvarom na báze žihľavy.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Silážny a banánový hnoj pod ružami. Zahrabte ho do zeme, v lete vám nebudú chýbať kvety

Hnojivo z tejto „buriny“ zachraňuje moju záhradu. Dajte ju do vedra a vytvorte si najlepšie hnojivo pre rastliny

The post Žihľavové hnojivo. Ako vyrobiť hnojivo krok za krokom? Zalievajte ním zeleninu a bude zdravá a prosperujúca appeared first on Vášeň v tebe.