Skip to content
Menu
Zelenskyj v Štokholme podpísal bezpečnostnú dohodu so Švédskom, zdôraznil dôležitosť vzájomnej spolupráce
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zelenskyj v Štokholme podpísal bezpečnostnú dohodu so Švédskom, zdôraznil dôležitosť vzájomnej spolupráce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v Štokholme podpísal bezpečnostnú dohodu so Švédskom, informovala agentúra Reuters.

Zelenskyj pri podpise zdôraznil dôležitosť vzájomnej spolupráce proti ruskej vojenskej agresii. Vo Švédsku sa ukrajinský prezident zúčastňuje Ukrajinsko-severského bezpečnostného summitu a podpísať by dnes mal ešte ďalšie dve dohody, s Nórskom a Islandom.

“Vidíme, že Rusko sa snaží vojnu rozšíriť. Len spoločne môžeme zastaviť šialenstvo z Moskvy,” zdôraznil Zelenskyj pri podpise. Ide o 13. podobnú dohodu, ktorú Kyjev uzavrel so západnou krajinou, pripomína Reuters.

Zelenskyj prišiel na summit so severskými lídrami, podpíše bezpečnostné dohody

Západ teraz rozdeľuje otázka, či by Ukrajina mala používať ním dodávané zbrane aj na útoky na ruské územie. Švédsky premiér Ulf Kristersson pred novinármi upozornil, že vojna na Ukrajine presahuje územie Ruskom napadnutej krajiny.

“Stále stojí za to opakovať, že bojujete nielen za svoju slobodu, ale za slobodu a bezpečnosť nás všetkých. Podpora Ukrajiny je pre Švédsko a ďalšie severské krajiny otázkou ich vlastnej existencie,” povedal.

Prioritou dnešných rokovaní so severskými lídrami je podľa Zelenského zabezpečiť pre Ukrajinu ďalšie systémy protivzdušnej obrany a ďalej diskusie o spoločných projektoch obranného priemyslu.

So severskými štátmi chce rokovať aj o tom, ako prinútiť Rusko k uzavretiu mieru, napísal na sociálnej sieti X. Dánsko a Fínsko už s Ukrajinou podpísali bezpečnostnú dohodu na desať rokov už skôr, Dánsko vo februári a Fínsko minulý mesiac. 

Zdroj: HN