Skip to content
Menu
Zelenskyj v Singapure naliehal na štátnikov, aby prišli na mierovú konferenciu
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Zelenskyj v Singapure naliehal na štátnikov, aby prišli na mierovú konferenciu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na singapurskom bezpečnostnom fóre Šangri-la naliehal na zástupcov ministerstiev obrany z asi 40 krajín, aby prišli na mierovú konferenciu do Švajčiarska. Informuje o tom dnes agentúra AP.

Zelenskyj pred asi 500 delegátmi povedal, že je sklamaný, že zástupcovia niektorých krajín ešte nepotvrdili účasť na konferencii, ktorá sa uskutoční tento mesiac. AP podotýka, že žiadny štát konkrétne nemenoval, ale za kľúčová je považovaná prítomnosť Číny, ktorá je spojencom Ruska.

Čínsky minister obrany Tung Ťün na fóre vystúpil skôr ako Zelenskyj a keď ukrajinský prezident hovoril k delegátom, v sále už nebol. Podľa Zelenského prisľúbilo účasť na konferencii doteraz viac ako sto krajín a medzinárodných organizácií.

Čína si stanovila požiadavky. Mierová konferencia musí byť uznaná Ukrajinou aj Ruskom, znie z Pekingu

Tung sa vo svojom prejave o švajčiarskej konferencii nezmienil, ale povedal, že “počas ukrajinskej krízy Čína usiluje o mierové rokovania a zodpovedný prístup”. Dodal, že Peking žiadnej z bojujúcich strán nedodal zbrane. “Nikdy sme neurobili nič, čo by rozdúchalo oheň. Stojíme pevne na strane mieru a dialógu, “povedal šéf čínskeho rezortu obrany.

Agentúra Reuters píše, že Zelenskyj a ukrajinský minister obrany Rustom Umerov, ktorý prezidenta do Singapuru sprevádzal, na okraj bezpečnostného fóra asi hodinu rokovali so šéfom Pentagonu Lloydom Austinom. Nemenovaný zástupca amerického ministerstva obrany povedal, že sa Zelenskyj s Austinom dohodli “na ďalšom strategickom obrannom partnerstve medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou”.

Zelenskyj má podľa rozvrhu konferencie vystúpiť ešte na debate, ktorá fórum Šangri-la uzavrie. Organizuje ho londýnsky Medzinárodný inštitút strategických štúdií. Rusko sa konferencie od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 nezúčastňuje.

Zdroj: HN