Skip to content
Menu
Zelenskyj pricestoval do Španielska, na letisku ho privítal kráľ Filip VI.
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zelenskyj pricestoval do Španielska, na letisku ho privítal kráľ Filip VI.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok pricestoval na návštevu Španielska. Na madridskom letisku ho privítal španielsky kráľ Filip VI., informuje agentúra AP a webová stránka denníka El País.

Privítanie kráľom priamo na letisku Madrid-Barajas sa v spojitosti so zahraničnými štátnikmi považuje za nezvyčajné gesto.

Zelensky má v pondelok v Madride so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom podpísať dvojstrannú bezpečnostnú dohodu, ktorej súčasťou sú aj dodávky vojenského vybavenia na Ukrajinu

“Španielsko dnes obnovuje svoj záväzok prispievať k obrane a bezpečnosti Ukrajiny, zatiaľ čo spoločne pokračujeme v úsilí dosiahnuť spravodlivý a trváci mier,” uviedol Sánchez na sociálnej sieti X.

Madrid pri Zelenského návšteve oznámi vojenskú pomoc, očakáva sa aj uzavretie bezpečnostnej dohody

Súčasťou dodávok majú byť podľa El País aj systémy protivzdušnej obrany Patriot, tanky Leopard a delostrelecká munícia kalibru 155 milimetrov, ktoré Ukrajina na bojisku využíva v najväčšej miere.

Španielsko bude aj naďalej poskytovať výcvik ukrajinským vojakom a ošetrenie zraneným vojakom.

Prezident Ukrajiny mal španielsku metropolu navštíviť už minulý piatok (17. mája). Návštevu však posunul z dôvodu bojov v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny.

Zdroj: HN