Skip to content
Menu
Zelenskyj podpísal bezpečnostné dohody so Švédskom, Nórskom a Islandom. Budú platiť desať rokov
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zelenskyj podpísal bezpečnostné dohody so Švédskom, Nórskom a Islandom. Budú platiť desať rokov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v piatok v Štokholme desaťročné bilaterálne bezpečnostné dohody so Švédskom, Nórskom a Islandom. Počet takýchto dohôd, ktoré Kyjev podpísal so západnými krajinami, tak stúpol na 15, informovala agentúra Reuters.

Po podpise dohôd Zelenskyj povedal, že je len “otázkou času”, kedy bude Ukrajina môcť použiť akékoľvek západné zbrane na údery na územie Ruska.

Zelenskyj podpísal bezpečnostné dohody s tromi severskými štátmi, zdôraznil dôležitosť vzájomnej spolupráce

“Vidíte, že Rusko sa snaží vojnu rozšíriť… Šialenstvo z Moskvy môžeme zastaviť len spoločne,” povedal.

Zelenskyj sa vo švédskej metropole zúčastnil na treťom summite Ukrajina-Severná Európa. Hlavnými témami rokovaní boli protivzdušná obrana a spoločná výroba zbraní.

Na základe najnovšej dohody Švédsko poskytne Ukrajine okrem iného dve pozorovacie lietadlá ASC 890, ktoré sú považované za kľúčové na identifikáciu prilietavajúcich riadených striel a bezpilotných lietadiel a na identifikáciu cieľov vo vzduchu a na mori, ako aj väčšie množstvo pásových obrnených transportérov.

Rusko a Ukrajina hlásia ďalšiu výmenu zajatcov, 75 na každej strane

Bezpečnostná dohoda Ukrajiny s Nórskom dopĺňa existujúci program bilaterálnej pomoci a zameria sa na potreby námornej a protivzdušnej obrany. Agentúra Reuters poznamenala, že v Nórsku sídli firma Nammo, popredný európsky výrobca munície, ako aj spoločnosť Kongsberg Gruppen vyrábajúca protilietadlový raketový systém stredného dosahu NASAMS, ktorý Ukrajina už používa.

Dánsko a Fínsko už s Kyjevom tento rok podpísali bezpečnostné dohody pokrývajúce obdobie najbližších desiatich rokov. Švédsko tento týždeň oznámilo, že poskytne Ukrajine v priebehu troch rokov vojenskú podporu za celkovo 75 miliárd švédskych korún (vyše 6,5 miliardy eur).

Zdroj: HN