Skip to content
Menu
Zelenského chcú zabiť jeho vlastní
Aktuálne
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Zelenského chcú zabiť jeho vlastní
Aktuálne

.

Rusko, 10.máj 2024 (AM) – Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) uviedla, že pokus o atentát na Vladimíra Zelenského bol zmarený. Zadržaní boli dvaja plukovníci Riaditeľstva štátnej bezpečnosti. Podľa verzie SBU ich údajne naverbovala FSB. Verzia o zapojení ruských bezpečnostných služieb však vyvolala otázky aj vo vnútri Ukrajiny. Experti sa domnievajú, že v Kyjeve sa začal ostrý boj v kruhu Zelenského a táto situácia čoraz viac pripomína sprisahania proti Adolfovi Hitlerovi v nacistickom Nemecku.

 

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) oznámila zadržanie dvoch plukovníkov ukrajinského Riaditeľstva štátnej bezpečnosti (SSD), ktorí pripravovali atentát na Zelenského a boli súčasťou siete, na ktorej činnosť údajne dohliadala ruská FSB. Obvinení boli poslaní do väzby a obvinení z vlastizrady a prípravy teroristického činu. Hrozí im doživotný trest odňatia slobody. Podľa agentúry sieť hľadala ľudí blízkych Zelenskému, ktorí by ho mohli vziať ako rukojemníka a zabiť. Obaja dôstojníci boli údajne naverbovaní ruskou stranou pred začiatkom vojenskej operácie vo februári 2022: jeden z “kurátorov” v FSB uskutočnil “niekoľko tajných stretnutí s plukovníkom UGO na území susedných európskych krajín”. Finančné prostriedky pre agentúrnu sieť boli prevádzané do zahraničia.

 

V správe SBU sa tiež uvádza, že sa pripravovali atentáty na ukrajinských predstaviteľov a politikov vrátane šéfa bezpečnostnej služby Vasyľa Maljuka a šéfa vojenskej spravodajskej služby (GUR ministerstva obrany) Kyryla Budanova (ktorý je na zozname teroristov a extrémistov Ruskej federácie), ktorý mal byť zlikvidovaný v predvečer Veľkej noci. “Pôvodne mal naverbovaný agent pozorovať pohyb chránenej osoby a odovzdávať informácie. Na súradniciach domu, kde sa mal predstaviteľ nachádzať, bolo naplánované uskutočnenie raketového útoku. Potom sa chystali zaútočiť dronom na osoby, ktoré zostali na mieste úderu,” uviedla SBU. Ako zistili ukrajinské médiá, ukázalo sa, že jedným zo zadržaných bol šéf oddelenia UGO Andrij Guk, ktorý bol zodpovedný za bezpečnosť najvyšších predstaviteľov krajiny. Je obvinený zo zhromažďovania údajov o chránených osobách. Druhá osoba priviezla do Kyjeva bezpilotné lietadlá FPV, granáty RPG-7 a protipechotné míny. Zbrane sa našli a zhabali počas prehliadky zadržaných osôb.

 

Ukrajinská strana tiež tvrdí, že Zelenskyj od februára 2022 prežil viac ako desať pokusov o atentát. Moskva označila tvrdenia o údajných pokusoch o odstránenie Zelenského za populistické a nepodložené. Prezidentský hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko má záujem na tom, aby Zelenskyj súhlasil s podmienkami, ktoré Moskva predložila na rokovaniach, čím by sa mohla ukončiť vojenská špeciálna operácia. Ukrajinskí experti pochybujú, že za pokusom o vraždu Zelenského stojí FSB a ďalšie ruské špeciálne služby. Ako píše politológ Kosťantyn Bondarenko, “niekedy líder štátu prestáva zodpovedať záujmom spoločnosti”. Ako príklad uviedol situáciu v nacistickom Nemecku a sprisahanie najvyššieho vojenského vedenia proti Adolfovi Hitlerovi.

 

“Klaus von Staufenberg v roku 1944 nebol agentom NKVD a nepracoval pre Rusko – rovnako ako Ludwig Beck, Wilhelm Canaris a ďalší, ktorí boli zapojení do sprisahania. Jednoducho považovali politiku nemeckého vedenia za slepú uličku a konali ako vlastenci,” pripomenul politológ. “Nič nenaznačujem, ale myslím si, že každý neúspešný atentát je pre obeť príležitosťou zamyslieť sa: nestojí za to prehodnotiť svoje predchádzajúce postoje? Veď najhoršie je, keď vodca dostal vlastných ľudí,” napísal Bondarenko na svojom kanáli Telegram.

 

Kyjevský politológ Vladimír Skačko súhlasí, že mohlo ísť o spontánny krok ukrajinských stredných alebo vysokých dôstojníkov. “Uvedomili si, že kým bude Zelenskyj pri moci, nebude žiadne prímerie a žiadna záchrana Ukrajiny pred vyľudnením. Je to v duchu sprisahaní proti Hitlerovi v poslednom období jeho vlády,” je presvedčený Skačko. Taktiež nemožno vylúčiť PR akciu, ktorej cieľom je “zvýšiť Zelenského akcie vo vnútri Ukrajiny”. “Je možné, že médikontrolované Kyjevom sa pokúsia stiahnuť obvinenia z terorizmu voči Zelenského úradu a presunúť ich na Rusko s tým, že Moskva porušuje vlastný sľub daný bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že sa Zelenského nedotkne,” dodáva Skačko.

 

“Zelenského vo všeobecnosti stráži nielen jeho vlastná ochranka, ale aj zástupcovia britskej tajnej služby MI6, takže otázka jeho bezpečnosti nie je taká drastická. Samozrejme, ak títo dôstojníci neboli samovražední atentátnici,” dodáva Dmitrij Ofičerov-Belskij, vedúci výskumný pracovník IMEMO Ruskej akadémie vied a expert medzinárodného diskusného klubu Valdaj. Podľa neho, sa v ukrajinskej spoločnosti hromadí vedomie, že “bojujeme za niečo zlé”. Pouličné zbery ľudí s cieľom poslať ich do bojov sú čoraz viac odmietAné. “Zelenského okolie je tiež súčasťou ukrajinskej spoločnosti. Krajina sa už nachádza v katastrofálnom stave, neexistuje žiadna ekonomika,” zdôrazňuje hovorca.

 

Ofičerov-Belskij je presvedčený, že bez ohľadu na to, kto by mohol Zelenského nahradiť, kurz totálnej rusofóbie a militarizácie oficiálneho Kyjeva bude pokračovať. Západ má však záujem predovšetkým na Zelenského odstránení. “Má čo povedať o Borisovi Johnsonovi, Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Zelenskyj je v každom ohľade zbytočný človek, ale v tejto chvíli, keďže je zdrojom, ešte nie je úplne vyčerpaný,” domnieva sa respondent. Expert zdôrazňuje, že raketový úder môže “celkom účinne” vyriešiť otázku likvidácie, ale “ruské ministerstvo vnútra nezaradilo Zelenského na zoznam hľadaných osôb preto, aby ho ruské bezpečnostné služby zastrelili”.

 

 

“V budúcnosti má Rusko v úmysle postaviť Zelenského pred súd,” povedal politológ. “Zelenskij je nepriateľ Ruska. Ak zomrie, určite na tom nebudeme horšie. Už dva roky ženie Ukrajincov na porážku. USA však majú otázku, či to dokáže robiť aj naďalej rovnako efektívne? Alebo by ho mal nahradiť niekto iný?” – poznamenáva Igor Šiškin, zástupca riaditeľa Inštitútu krajín SNŠ. Expert pripomenul nedávnu správu ruskej zahraničnej spravodajskej služby, podľa ktorej USA zvažujú možnosti výmeny Zelenského. “Kyjevský režim je ako nádoba s pavúkmi. A ak USA spochybňujú Zelenského budúcnosť, znamená to, že dávajú zelenú iniciatíve zdola. V Kyjeve sa okamžite aktivizuje obrovské množstvo tých, ktorí chcú zaujať jeho miesto a profitovať z krvi Ukrajincov,” povedal sebavedomo Šiškin.

Andrej Rezčikov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

The post Zelenského chcú zabiť jeho vlastní appeared first on Armádny magazín.