Skip to content
Menu
Zbierajte na lúke a postriekajte hrozno. Choroby sa budú držať ďalej a váš sused bude mať oči na stopkách
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Zbierajte na lúke a postriekajte hrozno. Choroby sa budú držať ďalej a váš sused bude mať oči na stopkách

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexandr Vorobev).

Každý záhradkár sa teší na úrodu sladkého a šťavnatého hrozna. Predtým, ako sa tak stane, je potrebné vykonať určitú údržbu, ktorá zabezpečí chutné ovocie. Ako chrániť hrozno pred chorobami? Nie je to ťažké, ak si vyrobíte domáci postrek na ochranu kríkov pred poškodením.

Ako chrániť hrozno pred chorobami?
Foto: shutterstock/Alexandr Vorobev

Vinič je náchylný na napadnutie mnohými chorobami a škodcami, preto musíte konať rýchlo, keď sa objavia prvé problémy. Nemusíte používať pesticídy zakúpené v obchode, pretože rovnako účinný postrek na hrozno si môžete ľahko pripraviť v pohodlí domova.

Ako chrániť hrozno pred chorobami? Domáci postrek odstráni problém

Múčnatka je najnebezpečnejšia hubové ochorenie, ktoré napáda vinič. Ak sa objaví na rastline, negatívne ovplyvňuje jej stav a kvalitu plodov. Jej rozvoj podporujú vysoké teploty a daždivé počasie. Ako môžete rozpoznať prítomnosť tejto huby na hrozne? Na hornej časti listov sa objavujú mastné žlté škvrny a na spodnej strane biele mycéliové výrastky. Keď sa múčnatka objaví na výhonkoch, začnú rýchlo odumierať. Napadnuté plody zhnednú a opadávajú zo strapcov. Toto je posledný okamih na vykonanie postreku na záchranu viniča. Na jeho prípravu budete potrebovať:

3 litre vody,

1,5 lyžičky jedlej sódy,

6 kvapiek prostriedku na umývanie riadu,

2 PL repkového alebo slnečnicového oleja.

Všetky zložky dôkladne premiešajte a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Postrekujte spodnú stranu listov viniča raz týždenne, kým príznaky úplne nezmiznú. Ošetrenie je najlepšie vykonať ihneď po daždi, aby ste ochránili listy pred šírením huby.

Nemusíte používať fungicídy z obchodov, ale vyrobte si domáci postrek.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

TIP! Pravidelný postrek každých štrnásť dní môže pomôcť zabrániť vzniku infekcie. Ak pestujete vinič, začnite konať skôr, ako sa múčnatka na rastlinách usadí.

Čím by ste mali prihnojovať svoje hrozno? Púpavové hnojivo pre dobrú úrodu

Keď vinič začne plodiť, je vhodné kríky prihnojiť. Rastlina potrebuje na zdravý rast veľké množstvo dusíka, draslíka, fosforu alebo vápnika, preto sa oplatí pripraviť pre ňu vhodnú výživu. Ak máte prístup k veľkému množstvu púpavy, pripravte si púpavové hnojivo. Stačí nazbierať polovicu vedra byliny (oplatí sa ju nasekať) a zaliať vodou, pričom nechajte 7-8 cm medzery. Odvar nechajte 3 týždne odstáť, pričom počas tejto doby sa bude kvasiť. Nakoniec tekutinu preceďte do veľkej nádoby a po zriedení ju používajte na zalievanie (1 diel kaše na 10 dielov vody) raz za dva týždne. V tejto liečbe môžete pokračovať až do konca leta.

Pre lepšiu úrodu hrozna pripravte domáce hnojivo z púpavy.
Foto: shutterstock.com/Madeleine Steinbach

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Hnojenie hrozna touto zložkou je veľkou chybou. Nebudú žiadne plody

Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, vyrobte z neho hnojivo na vinič. Váš sused pri pohľade na šťavnaté hrozno zozelenie závisťou

The post Zbierajte na lúke a postriekajte hrozno. Choroby sa budú držať ďalej a váš sused bude mať oči na stopkách appeared first on Vášeň v tebe.