Skip to content
Menu
Západ druhú svetovú vojnu prehral, po Ukrajine ideme na Fínov, zaznelo v ruskej televízii
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Západ druhú svetovú vojnu prehral, po Ukrajine ideme na Fínov, zaznelo v ruskej televízii

Jeden z hostí populárneho programu popredného ruského propagandistu Vladimira Solovjova na Kremľom kontrolovanom kanáli Rossija 1 prišiel s odvážnym tvrdením, že Západ v skutočnosti druhú svetovú vojnu prehral. Podľa jedného z hostí programu bol práve to dôvod odlišnej rétoriky Západu počas studenej vojny a po nej. Zostrih programu priniesol kanál Russian Media Monitor na webe YouTube.

Podľa jedného z hostí programu, filmového režiséra a producenta Karena Šachzanova má správanie Západu psychologický pôvod. Šachzanov sa domnieva, že Západ si mylne myslí, že vyhral v studenej vojne. Podľa režiséra však boli príčiny rozpadu komunistického kolosu interného charakteru, nie vonkajšieho. Šachzanov ide vo svojich konštrukciách ešte ďalej.

“Západ prehral”

Povedal, že v skutočnosti bol porazeným Západ, a to kvôli svojmu počínaniu v druhej svetovej vojne. Režisér síce priznal, že Veľká Británia a USA boli „formálne“ súčasťou protihitlerovskej koalície, ale celkovo Západ prehral. „To je dôležitý psychologický moment,“ upozornil Šachzanov. „My sme nič neprehrali,“ myslí si režisér.

Test ukrajinskej stability. Moskva využije oneskorené dodávky zbraní, myslí si šéf pozemných síl Kyjeva

Hlavný moderátor programu, Vladimir Solovjov, mu nechal priestor aj pre ďalšie témy. Myslí si napríklad, že o zimnej vojne s Fínskom sa chybne hovorí ako o takmer prehranej. „Bola to chyba našej propagandy,“ kritizuje Solovjov.

Súhlasí s ním aj politológ Dmitrij Jevstajev, ktorý zároveň v programe zrovnal súčasnú vojnu na Ukrajine so sovietskou misiou počas druhej svetovej vojny. „Aby sme mohli denacifikovať Ukrajinu, musíme denacifikovať Európu,“ domnieva sa Jevstajev. „Je to možné? Je. V roku 1943 sa naši dedovia a pradedovia tiež pýtali,“ porovnáva politológ.

Výzvy na “oslobodenie” Fínska

Zároveň Solovjov znovu špekuloval, že „špeciálna operácia,“ ako vojnu na Ukrajine nazýva, je priamym konfliktom s NATO. Detailnejšie sa potom venoval Fínsku. „Fínsky prezident Stubb povedal, že nevidí iné riešenie ukrajinského konfliktu ako pomocou boja. Dobre, najskôr vybavíme ich (Ukrajincov) a potom pôjdeme na Fínov,“ pohrozil Solovjov.

Fínsko vstúpilo po dlhých desaťročiach iba pred rokom do NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Neskôr ho nasledovalo aj Švédsko. Moskva rozšírenie Aliancie ostro kritizovala.

Rusko ničí zbrane Západu. Účinnosť ukrajinskej techniky prudko klesá, strely za milióny zlyhávajú

Ruskí propagandisti navyše otvorene už vtedy vyzývali na „oslobodenie bratského fínskeho ľudu“ a označujú severskú krajinu za „ruské historické územie“.

V programe 60 minút štátnej televízie Rossija 1 skupina ruských propagandistov označila situáciu za neporiadok. „Takže už sa nám to vymklo z rúk. Naše historické územie. Takže vzhľadom na to, budeme musieť posilniť náš smer. Musíme oslobodiť bratský fínsky ľud,“ konštatovali ruskí experti spoločne s moderátorkou Olgou Skabejevovou.

Zdroj: HN