Skip to content
Menu
Záhradkári ho teraz pripravujú vo veľkom. Výsledkom sú rozprávkové kvety a šťavnaté plody
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Záhradkári ho teraz pripravujú vo veľkom. Výsledkom sú rozprávkové kvety a šťavnaté plody

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lipatova Maryna).

Príprava prasličkového hnojiva je šikovný spôsob ako sa vysporiadať s touto všadeprítomnou a nepríjemnou burinou. Prečo ju nevyužiť vo svoj záhradnícky prospech, keď je bežne dostupná a má vlastnosti s pozitívnymi účinkami na plodiny? Pozrite si, čo zalievať prasličkovou kašou. Rýchlo zistíte, že sa ju oplatí zbierať v plných vedrách.

Účinky používania prasličky roľnej v záhrade vás prekvapia!
Foto: shutterstock/Lipatova Maryna

Prírodné hnojivo dostupné na dosah ruky

O liečivých a ošetrujúcich vlastnostiach prasličky roľnej sa hovorí veľa. Ľahko nájdete prípravky s priaznivými účinkami na vlasy, nechty a pokožku, ktoré obsahujú výťažok z tejto rastliny. Ani záhradkári by ju nemali vyškrtnúť.

Je spájaná ako rýchlo rastúca burina s nízkymi nárokmi. Praslička roľná rastie v záhradách, ale aj na pustatinách či v priekopách. Boj s ňou nebude taký problematický, keď spoznáte jej dostupnejšiu tvár. Veď šikovná kombinácia byliny a vody prinesie pestovaným a okrasným rastlinám mnoho výhod. To všetko bez toho, aby ste museli míňať majetok na syntetické prípravky a zbytočne ich vnášať do životného prostredia.

Vlastnosti hnojiva z prasličky roľnej – na čo pomáha?

Praslička roľná je už dlho cenená v bylinnej medicíne. Aj záhradkári by sa na ňu mali pozerať láskavejším okom. Praslička roľná je pokladnicou zložiek prospešných pre rast rastlín vrátane draslíka, fosforu, kremíka, vápnika, železa a mangánu.

Praslička roľná je okrem iného vhodná na pestovanie paradajok.
Foto: shutterstock/weha

Používanie prasličky roľnej posilňuje koreňový systém a podporuje bujný rast, ako aj kvitnutie a tvorbu plodov. Okrem toho prasličkový hnoj chráni pred hubovými chorobami a škodcami. Je veľmi účinný pri prevencii plesne zemiakov, múčnatky a pri boji proti voškám a roztočom. Stáva sa cennou alternatívou k umelým hnojivám, ktorých nadbytok môže poškodiť životné prostredie a ľudské zdravie.

Stačia len dve ingrediencie – ako vyrobiť prasličkové hnojivo?

Jar a začiatok leta je najlepší čas na zber čerstvých výhonkov prasličky roľnej. Vtedy je surovina najcennejšia a zároveň sa zbavíte buriny, ktorá by blokovala rast iných druhov. Dve muchy jednou ranou. Čo ďalej?

Na prípravu prasličkového hnojiva nakrájajte výhonky na menšie kúsky, aby ste uľahčili proces fermentácie, a vložte ich do veľkého plastového vedra alebo suda.

Takto naplňte ¼ objemu nádoby. Zalejte vodou – najlepšie dažďovou.

Odložte na 2 – 3 týždne na tienisté miesto mimo domu. Ak je dobré počasie a teplomery ukazujú vysoké hodnoty, domáce hnojivo bude hotové skôr.

Kedy je hnojivo z roľnej prasličky pripravené na použitie? Môžete ho použiť, keď z povrchu zmizne charakteristická pena

Pred zalievaním alebo postrekom rastlín by sa mala zmes precediť a zriediť čistou vodou v pomere 1:10.

Tip: Je dobré zalievať nielen rastliny, ale aj kompost po malých dávkach. Podporíte tým rozkladné procesy organických látok, ktoré prebiehajú v komposte. Na výrobu hnojiva je vhodná aj sušená praslička roľná. 200 g zodpovedá 1 kg čerstvých výhonkov.

Čo zalievať hnojivom z prasličky?

Mnohé plodiny a okrasné rastliny reagujú na tento typ hnojiva pozitívne. Vaše kvetinové záhony budú vyzerať fenomenálne a vy budete žať bohatú úrodu. Ružiam obzvlášť vyhovuje zalievanie prasličkovým hnojom. Dobre sa osvedčuje aj na paradajky, uhorky, jahody a maliny. Nezdráhajte sa použiť prírodný prípravok aj na ovocné stromy, najmä jablone, hrušky a slivky.

Pre jahodové kríky sa odporúča použiť hnojivo z prasličky roľnej.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zaobchádzate s ňou ako s burinou a vytiahnete ju, ale je to tajná zbraň proti škodcom. Likviduje múčnatku a vošky

Tento postrek na prasličku roľnú je spoľahlivý. Nastriekajte ho na burinu. V okamihu zmizne

The post Záhradkári ho teraz pripravujú vo veľkom. Výsledkom sú rozprávkové kvety a šťavnaté plody appeared first on Vášeň v tebe.