Skip to content
Menu
WHO plne dôveruje palestínskym údajom o obetiach v Gaze. Viac ako polovica sú ženy a deti
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
WHO plne dôveruje palestínskym údajom o obetiach v Gaze. Viac ako polovica sú ženy a deti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyjadrila plnú dôveru údajom o palestínskych obetiach vojny v Pásme Gazy, ktoré publikuje tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené militantným hnutím Hamas. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Ministerstvo v Gaze minulý týždeň aktualizovalo svoj prehľad o celkovom počte približne 35-tisíc obetí a uviedlo, že zhruba 25-tisíc z nich bolo doteraz identifikovaných, pričom vyše polovica sú ženy a deti.

To vyvolalo obvinenia zo strany Izraela o nepresnosti a manipulácii, keďže palestínske orgány predtým odhadovali, že viac ako 70 percent zabitých boli ženy a deti. Agentúry OSN opätovne zverejnili tieto palestínske údaje, podľa ktorých sa obete vojny odvtedy zvýšili na vyše 35-tisíc.

“Na údajoch nie je nič zvláštne, celkové údaje (o obetiach) sú stále rovnaké. To, že teraz máme 25.000 identifikovaných ľudí, je krok vpred,” povedal hovorca WHO Christian Lindmeier na tlačovom brífingu v Ženeve.

Na základe vlastnej analýzy najnovších palestínskych údajov uviedol, že približne 60 percent obetí tvoria ženy a deti, ale mnoho tiel, ktoré sú stále pod troskami, podľa neho pravdepodobne zaradia do týchto dvoch kategórií, keď ich identifikujú.

Vojna v Pásme Gazy začala po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juhu Izraela 7. októbra 2023. Militanti z Hamasu vtedy zabili zhruba 1170 ľudí, väčšinou civilistov. Do Gazy zároveň uniesli približne 250 rukojemníkov, z ktorých vyše sto prepustili počas týždňového prímeria na prelome novembra a decembra výmenou za 240 palestínskych väzňov.

Izrael na októbrový útok odpovedal masívnymi náletmi a pozemnou ofenzívou v Pásme Gazy. Veľká časť Pásma Gazy je v dôsledku bojov zruinovaná a jej obyvatelia sú vo veľmi zlej humanitárnej situácii.

Zdroj: HN