Skip to content
Menu
Vyzerajú krásne a chránia vás pred dotieravými susedmi. Tu sú najlepšie popínavé rastliny pre váš balkón
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Vyzerajú krásne a chránia vás pred dotieravými susedmi. Tu sú najlepšie popínavé rastliny pre váš balkón

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Svetlana_LindaFoto).

Popínavé rastliny sú rastliny, ktoré nielen krásne vyzerajú a robia vám radosť, ale majú aj ďalšiu funkciu – chránia vaše súkromie pred zvedavými pohľadmi. Ktoré popínavé rastliny by ste si mali vybrať, aby vyzerali skvele vo vašej záhrade alebo na balkóne?

Ktoré popínavé rastliny by ste si mali vybrať, aby vyzerali skvele v záhrade alebo na balkóne?
Foto: shutterstock/Svetlana_LindaFoto

Na čo treba myslieť pri výbere opornej steny na balkón?

Nadšenci „zelených oáz“ si veľmi často vyberajú popínavé rastliny, okrem iného aj preto, že tieto rastliny „zaberajú“ priestor vertikálne, a tak nezaberajú miesto na horizontálnej ploche. Okrem toho je vďaka popínavým rastlinám možné vybudovať prirodzenú clonu proti zvedavcom, ak ide o balkóny v bytových domoch.

Predtým, ako sa rozhodnete pre rastlinu, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia správny rast popínavých rastlín, ako napríklad to, či má balkón slnečné svetlo a či má byť rastlina len sezónna alebo možno trvalka. Samozrejme, musíte brať ohľad aj na svojich susedov, aby popínavé rastliny neobsadili ich priestor a nestali sa nepríjemnými.

Popínavé rastliny na balkón – ktoré si vybrať?

Ak ste netrpezliví a chcete sa z rastliny tešiť čo najskôr, oplatí sa vybrať rýchlo rastúce popínavé rastliny. Z takýchto jednoročných rastlín sú veľmi obľúbené chmeľ japonský pnúci, hrachor voňavý, fazuľa šarlátová, povojník purpurový a kapucínka sťahovavá.

Chmeľ japonský pnúci môže dosiahnuť výšku až 6 metrov, čo je potrebné mať na pamäti pri rozhodovaní sa pre túto konkrétnu rastlinu. Nemá bujné kvety, ale svetlozelené, malé a drobné kvietky.

Popínavé rastliny zvyčajne potrebujú slnečné miesto.
Foto: shutterstock/Lillusion

Na druhej strane, voňavé hrachory môžu byť v závislosti od odrody žlté, modré, biele, ružové alebo oranžové, ale ich spoločným znakom sú malé a jemné listy. Hrachor voňavý sa zvyčajne odporúča na balkóny s dobrým slnečným svetlom.

Fazuľa šarlátová môže byť vysoká až 4 metre, ale na správne kvitnutie potrebuje slnečné miesto skryté pred vetrom. Rastlina sa vyznačuje červenými a červeno-bielymi kvetmi.

Povojník purpurový má zvonkovité kvety, ktoré môžu byť v závislosti od druhu modré, fialové, biele, ružové alebo fialové. Povojník má rád stanovište, na ktoré dopadá slnečné svetlo väčšinu dňa, ale dobre sa mu bude dariť aj na mierne tienistom mieste.

Na druhej strane, kapucínky sťahovavé majú veľké kvetné puky, ktoré môžu mať rôzne odtiene bielej, oranžovej, červenej alebo ružovej farby. Ak máte „slnečný balkón“, kapucínka sťahovavá bude výbornou voľbou.

Ktoré popínavé rastliny vybrať na balkón?

Ak by ste sa chceli rozhodnúť skôr pre trvalku ako pre čisto sezónnu rastlinu, oplatí sa pozrieť na ďalšiu skupinu popínavých rastlín, ktoré sa vyznačujú nezvyčajným vzhľadom.

Výnimočnou rastlinou je bezpochyby mučenka belasá. Má nádherné kvety, ktoré žiaria vo farbách bielej, fialovej, modrej a žltej. Nezabudnite však, že mučenka belasá miluje dokonale slnečný balkón.

Rodochiton je ďalšou voľbou trvalky. Rastlina je nielen výrazná svojím vzhľadom, ale aj pomerne rýchlo rastie. Môže dosiahnuť výšku až 2 metre a má krásne, kalichovité, fialové kvety a zelené listy v tvare srdca.

Pavinič má cez jar a leto sýto zeleno sfarbené listy, ktoré sú pätlaločné a neskôr lesklé. Na jeseň sa sfarbujú do oranžovo červena.
Foto: shutterstock/Sanja Veljkovic

Jednoznačne najvyššou popínavou rastlinou, ktorá môže dosiahnuť výšku až 20 metrov, je hortenzia popínavá. Táto rastlina má biele kvety a kvetenstvo celadónovej farby a dobre znáša aj mráz.

Keď už hovoríme o zime, medzi popínavé rastliny, ktoré zvládajú takéto podmienky, patrí brečtan popínavý, plamienok, už spomínaná popínavá hortenzia a pavinič päťlistý.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kvety ideálne na balkón. Tri rastliny, ktoré si nemôžete nechať ujsť

Neporazí ich sucho ani vietor. Sú to najlepšie kvety na balkón. Sú odolné voči rozmarom počasia

The post Vyzerajú krásne a chránia vás pred dotieravými susedmi. Tu sú najlepšie popínavé rastliny pre váš balkón appeared first on Vášeň v tebe.