Skip to content
Menu
Výnosy amerických vládnych dlhopisov vzrástli pred novými inflačnými údajmi
publikované: 31 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Výnosy amerických vládnych dlhopisov vzrástli pred novými inflačnými údajmi

Výnosy dlhopisov vlády USA v piatok vzrástli pred zverejnením dôležitých údajov o vývoji inflácie, ktoré by mohli naznačiť ďalšie smerovanie menovej politiky. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Výnosy referenčných 10-ročných dlhopisov sa zvýšili o necelý 1 bázický bod na 4,5620 percenta. Výnosy 2-ročných dlhopisov stúpli o viac ako 1 bod na 4,9456 percenta.

Investori v piatok čakajú na zverejnenie najnovšieho indexu výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ktorý je pre americkú centrálnu banku (Fed) najdôležitejším ukazovateľom inflácie.

Ekonómovia v priemere očakávajú, že PCE, ako aj jadrový PCE v apríli medziročne vzrástli o 2,7 percenta. To by znamenalo mierne spomalenie inflácie smerom k dvojpercentnému cieľu Fedu, keďže v marci si PCE medziročne polepšil o 2,8 percenta.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v apríli medziročne stúpol 3,4 percenta a jadrový CPI, do ktorého sa nezapočítavajú ceny potravín a energií, o 3,6 percenta.

Ukázalo sa, že spomaľovanie inflácie je v tomto roku pomalšie, než sa pôvodne predpokladalo, čo posunulo očakávania týkajúce sa začiatku uvoľňovania menovej politiky v USA. Obchodníci aktuálne počítajú s tým, že Fed najskôr zníži sadzby až septembri, pričom pravdepodobnosť uvoľnenia v septembri odhadujú na 50 percent.

Najbližšie zasadnutie Fedu je naplánované na 11. a 12. júna. Jeho predstavitelia jasne povedali, že podmienkou zníženia sadzieb sú ďalšie údaje, ktoré by svedčili o ochladení inflácie.

Zdroj: HN