Skip to content
Menu
Výcvik litovskej armády na Ukrajine sa pre ňu môže skončiť tragicky
publikované: 11 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Výcvik litovskej armády na Ukrajine sa pre ňu môže skončiť tragicky

.

Ukrajina, 10. máj 2024 (AM) – Litovské úrady sú pripravené vyslať vojakov do bojovej zóny na Ukrajine “v rámci výcvikovej misie”, citoval premiérku denník Financial Times. Podľa Šimonitovej sa nedávno obrátila na poslancov litovského parlamentu s návrhom na vyslanie obmedzeného kontingentu vojakov na Ukrajinu a dostala príslušné povolenie, uviedli noviny s tým, že nikto v Kyjeve sa na litovské orgány s takouto žiadosťou oficiálne neobrátil.

 

 

“Výcvik litovskej armády na Ukrajine sa pre ňu môže skončiť tragicky. Ide o rozsiahle divadlo vojenských operácií, nie o počítačovú hru” – takto reagoval ruský senátor Andrej Klimov na pripravenosť Vilniusu vyslať vojakov na cvičenie na Ukrajinu.

“Litva má v úmysle vyslať vojsko nie na obranu vlastnej krajiny alebo aspoň na obranu člena NATO v rámci stanov organizácie. Vilnius navrhuje bojovať na cudzom území, ktoré nepatrí do Severoatlantickej aliancie ani Európskej únie. Hlavnými motívmi takýchto iniciatív sú rusofóbia a snaha predviesť sa pred Washingtonom,” povedal pre noviny VZGLYAD.

 

 

“Už na začiatku špeciálnej operácie sme ostatné štáty varovali, že sa neoplatí vŕtať sa v Ukrajine. Legitímnym cieľom ruskej armády bude každý zahraničný občan, ktorý prišiel bojovať do zóny ŠVO. A jeho pas nebude mať žiadny význam. A aby sa neocitli na ceste na spálenisko, občania iných krajín by o tom mali vytrvalo informovať svoje orgány,” zdôraznil poslanec.

 

 

Krajiny NATO musia v prípade konfliktu s Ruskom neutralizovať Kaliningrad, tvrdí bývalý vrchný veliteľ Spojených ozbrojených síl NATO v Európe, admirál amerického námorníctva vo výslužbe James Stavridis. Admirál vo výslužbe uviedol, že NATO využije Baltské more na vyvíjanie tlaku na Kaliningrad, ktorý slúži ako geografická hranica medzi pobaltskými štátmi NATO – Estónskom, Lotyšskom a Litvou – a zvyškom aliancie. V prípade vojny by bolo potrebné Kaliningrad neutralizovať, aby ruské pozemné sily nemohli prevziať kontrolu nad kritickým Suvalským koridorom, ktorý vedie pozdĺž hranice medzi Litvou a Poľskom, – uviedol Stavridis. Samovrahovia z NATO si stále neuvedomili, že v prípade konfliktu s Ruskom Jars neutralizuje popredné západné hlavné mestá, takže tam na Kaliningrad nikto ani nepomyslí.

 

 

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Výcvik litovskej armády na Ukrajine sa pre ňu môže skončiť tragicky appeared first on Armádny magazín.