Skip to content
Menu
Vrtuľník iránskeho prezidenta havaroval, jeho stav je nejasný. Záchranárom komplikuje cestu počasie
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Vrtuľník iránskeho prezidenta havaroval, jeho stav je nejasný. Záchranárom komplikuje cestu počasie

Vrtuľník, v ktorom letel iránsky prezident Ebrahím Raísí, mal dnes tvrdé pristátie, uviedli iránske štátne médiá. Podrobnosti o závažnosti nehody a jej následkoch nie sú jasné, záchranári sa snažia v zlom počasí dostať na miesto incidentu na hornatom severe Iránu.

Iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí v prvom oficiálnom komentári potvrdil iba informáciu, že jeden z vrtuľníkov v skupine prevážajúcej Raísího mal problémy.

Život je v ohrození

Nemenovaný iránsky činiteľ však povedal agentúre Reuters, že prezidentov život je v ohrození a že rovnako je na tom aj iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján, ktorý letel s Raísím. Rovnaký zdroj dodal, že informácie prichádzajúce z miesta nehody sú veľmi znepokojivé.

Prezident sa letecky presúval z oblasti na hranici Iránu s Azerbajdžanom, kde sa dopoludnia zúčastnil na slávnostnom otvorení priehrady s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, napísala agentúra AP. Podľa iránskych štátnych médií vrtuľník havaroval v provincii Východný Azerbajdžan na severe Iránu, kde panovali zložité poveternostné podmienky so silným dažďom, hmlou a vetrom.

Záchranári spustili rozsiahlu operáciu s cieľom dostať sa k stroju, štátna tlačová agentúra IRNA hovorila o 16 nasadených tímoch operujúcich v zalesnenej oblasti. Podľa denníka The New York Times sa záchranárom ani po takmer piatich hodinách nepodarilo miesto nehody nájsť.

Zlé počasie

V iránskych médiách sa čoskoro objavili výzvy, aby sa ľudia modlili za zdravie vládnych činiteľov, neskôr tiež zábery, na ktorých sa podľa štátnej televízie ľudia za Raísího modlia.

Prezident sa zrejme presúval vo formácii troch vrtuľníkov, pričom z prvotných správ nebolo jasné, či bol prezident na palube stroja, ktorý sa dostal do problémov. Onedlho podľa agentúr AP a Reuters prišli štátne médiá s informáciou, že tomu tak bolo. Podľa listu NYT to potvrdila aj iránska misia pri OSN.

Minister vnútra Vahídí však uviedol, že vláda čaká na podrobnosti o nehode. “Ctihodný prezident a jeho sprievod boli na ceste späť na palube vrtuľníkov a jeden z vrtuľníkov bol donútený ku tvrdému pristátiu kvôli zlému počasiu a hmle,” povedal. “Oblasť je dosť členitá a je zložité nadviazať kontakt,” pokračoval.

Tridsaťšesťročný Raísí bol zvolený iránskym prezidentom v roku 2021 vo voľbách s najnižšou účasťou v dejinách islamskej republiky. Bývalý šéf tamojšej justície je považovaný za zahraničnopolitického jastraba a je terčom amerických sankcií.

K jeho možnej leteckej havárii už sa vyjadrilo americké ministerstvo zahraničných vecí, informácie o incidente však nijako nespresnilo. Podľa moderátorky televízie CBS News Margaret Brennanovej iba uviedlo, že správy blízko sleduje.

Zdroj: HN