Skip to content
Menu
VRAŽDIL NAPROGRAMOVANÝ CHLADNOKRVNÝ ZABIJAK
Aktuálne
publikované: 23 mája, 2024
3 min.
VRAŽDIL NAPROGRAMOVANÝ CHLADNOKRVNÝ ZABIJAK
Aktuálne

Žiadne skratové konanie, skôr nervy zo železa! Práve o tom svedčia zábery z kamery bytového domu, v ktorom býva atentátnik Juraj Cintula. Ten v stredu okolo 14:30 v Prievidzi niekoľkokrát vystrelil na premiéra Roberta Fica (Smer-SSD). Zábery na Cintulove kroky pred spáchaním tohto ohavného činu získal Nový čas.

Po tom, ako bol v stredu, 15. mája popoludní spáchaný atentát na premiéra SR Roberta Fica, bol jeho páchateľ zaistený zhruba do pol hodiny. Na verejnosť vyšlo niekoľko aj protichodných faktov, no všetko je vo vyšetrovaní. Nový čas zverejnil zábery z kamier, podľa ktorých nič nenasvedčovalo tomu, na čo sa páchateľ chystá. Cesta do Handlovej mu trvala zhruba hodinu a na tamojšom námestí sa zamiešal medzi čakajúcich na koniec rokovania vlády. Čo sa dialo po tom, už vieme. K tomu, čo sa však dialo pred tým, sa vyjadrila aj psychiatrička.

 

Špekulácie

Verejnosť sa totožnosť páchateľa atentátu na Roberta Fica dozvedela krátko po tom, ako tento čin spáchal. Zatiaľ čo Fico vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici vo vážnom stave stále bojuje o život, vo verejnosti sa začali šíriť špekulácie o tom, čo atentátnika priviedlo k skutku.

Prvé informácie jasne hovoria o politicky motivovanom čine, čo potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) s tým, že páchateľ sa preň rozhodol krátko po prezidentských voľbách.

 

Vyšetrovanie sa rozbehlo, informácie pribúdajú

V ďalších hodinách a dňoch sa verejnosť dozvedela o jeho nenávistných básňach a tiež o fakte, že bol pravidelným účastníkom protivládnych protestov. Kedysi vraj patril k Slovenským brancom, čo sa nakoniec vysvetlilo tak, že k nim nepatril vôbec, no bol ich presviedčať o nesprávnosti ich názorov… skrátka existuje aj množstvo protichodných informácií.

 

Streda sa mu začala pokojne

Zo záberov z výťahu a vchodu, kde Cintula býval a zverejnil ich Nový čas vyplýva, že atentátnik mal celkom obyčajný deň – kamery ho zachytávajú pri vynášaní smetia. Krátko na to sa do výťahu vrátil, aby z auta vzal nákup, ktorý tam zrejme zabudol.

15. mája, o 1. hodine a 10. minúte drží v rukách tašku s digestorom, vo výťahu zjedol pár cukríkov a krátko na to sa vrátil do bytu. Namontovať ho však zrejme nestihol. Desať minút pred pol dvanástou nasadol do auta a vybral sa do Handlovej. Tá je od Levíc vzdialená zhruba 80 km, čo je trasa, ktorú mohol zvládnuť za hodinu.

 

Dialo sa v Handlovej

V Handlovej mohol stráviť zhruba dve hodiny. Jedni tvrdia, že sa prechádzal, iní hovoria, že si čas čakania na premiéra krátil debatami s ostatnými čakajúcimi. Podľa Nového času k hlúčiku, v ktorom čakal aj Cintula, prišlo niekoľko členov vlády, ktorí sa s ľuďmi pozdravili. Keď vyšiel Robert Fico, Cintula skríkol „Robo, poď sem!“ a vystrelil…

 

Čo si o tom myslí psychiatrička

Daniela Caisová je psychiatrička s mnohoročnou praxou. Podľa nej to celé nie je bežná situácia, keďže na Slovensku sa bežne nedejú veci, ako boj muža proti mužovi. Nechce veľmi hovoriť o tom, či sa z Cintulovho správania dá niečo vyčítať.

„Predpokladám, že bude vypracovaný znalecký posudok, kde sa odborníci budú venovať aj tomu, ako sa chystal, ako sa pripravoval a čo nakoniec rozhodlo… Či to bolo dlhodobé rozhodovanie. Pravda však je, že väčšina ľudí nie sú bystrí pozorovatelia, aby z malých náznakov, prejavov boli schopní predvídať konanie. Lebo keby niekto z jeho blízkych predvídal, čo sa stane, tak urobí nejaké opatrenia,“hovorí pre Nový čas Caisová s tým, že ju vždy zarazí, ako si po podobných činoch ani páchateľovi blízki na jeho správaní pred činom nič nevšimli.

 

ZDROJ: Nový čas / HD / CT24