Skip to content
Menu
Vláda podľa PS ohrozuje európsku bezpečnosť. Na Slovensku chránia dezinformátora, tvrdia
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Vláda podľa PS ohrozuje európsku bezpečnosť. Na Slovensku chránia dezinformátora, tvrdia

Progresívne Slovensko opäť požiadalo ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby zrušil povolenie na pobyt a vyhostil Ukrajinca Arťoma Marčevského. Ten stojí za platformou Voice of Europe, ktorá je na sankčnom zozname Európskej únie kvôli šíreniu ruskej propagandy.

Šutaj Eštok pred mesiacom odmietol zrušenie jeho útočiska. “Podľa neho nie sú dôvody. Marčevskij však predstavuje hrozbu pre Slovensko,” povedala vtedy poslankyňa PS Zuzana Števulová.

Európska únia zaradila na sankčný zoznam Voice of Europe a dvoch proruských ukrajinských podnikateľov

Marčevskij je občanom Ukrajiny, pomáhal však propagande ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho meno už dlhšie figuruje na českom sankčnom zozname. “V Česku je vedený aj ako občan Izraela,” vyjadrila sa k možnostiam vyhostenia Števulová. Práve Praha ho vyhostila zo svojho územia a pridala na sankčný zoznam. 

Na jeho platforme Voice of Europe v rozhovoroch vystupovali viacerí vládni politici, ako napríklad poslanec Smeru a poradca premiéra Erik Kaliňák a ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

“Na tejto stratégii sa podieľali aj politici z vládnej koalície,” povedala kandidátka PS do Európskeho parlamentu Ľubica Karvašová o účasti vládnych politikov v rozhovoroch pre platformu, ktorá mala za cieľ šírenie ruskej propagandy. 

PS teraz opäť vyzýva ministra vnútra Šutaja Eštoka, aby začal konanie o ukončení pobytu Marčevského na Slovensku. “Tieto médiá zneužívali atentát na premiéra na to, aby šírili klamstvá o Slovensku,” povedala ďalšia kandidátka PS do Európskeho parlamentu Lucia Yar.

Zdroj: HN