Skip to content
Menu
Vedcom sa podaril potenciálny prelom vo výskume liečby rakoviny prsníka
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Vedcom sa podaril potenciálny prelom vo výskume liečby rakoviny prsníka

„Nie všetky lieky fungujú rovnako pre všetky ženy. Tento nový prístup znamená, že môžeme začať určovať, aké lieky budú pôsobiť pomocou merania vplyvu na živé tkanivo,“ vysvetlila Hannah Harrisonová, výskumníčka z Manchesterskej univerzity, ktorá tím za výskumom viedla.

Materiál, ktorý mali vedci k dispozícii doteraz, podľa nej „nedostatočne kopíroval zložitosť ľudského tkaniva“, čo obmedzovalo možnosti výskumu.

Experti hovoria o skutočnej nádeji na liečbu rakoviny. Na ľuďoch testujú prvú vakcínu „ušitú na mieru“

„Ide v mnohých smeroch o skutočný prelom. Môžeme lepšie testovať prípravky na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka aj skúmať, ako faktory ako hustota prsného tkaniva, o ktorom vieme, že je jedným z rizikových faktorov, zodpovedá reakciám na konkrétne hormóny a látky,“ uviedla Harrisonová.

Rakovina prsníka je celosvetovo druhým najrozšírenejším typom rakoviny, uvádza Guardian, zastupuje 11,6 percenta všetkých novo diagnostikovaných prípadov.

Najrozšírenejšia je rakovina pľúc s 12,4 percentami. Štúdia univerzity v Oxforde vykonaná v Británii vlani zistila, že ženy, u ktorých je rakovina prsníka odhalená včas, majú teraz o 66 percent väčšiu šancu na prežitie ako pred 20 rokmi.

Zdroj: HN