Skip to content
Menu
Vaša postava a srdce z toho budú mať úžitok. Bezplatné cvičenie, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Vaša postava a srdce z toho budú mať úžitok. Bezplatné cvičenie, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek

14.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/pasja1000).

Poďme na prechádzku! Táto najjednoduchšia a najdostupnejšia forma fyzickej aktivity, ktorú pravidelne vykonávame, nám prinesie mnoho výhod. Prospeje našej postave, srdcu, nervovému systému a zlepší naše sebavedomie.

Poďme na prechádzku! Táto najjednoduchšia a najdostupnejšia forma fyzickej aktivity, ktorú pravidelne vykonávame,
Foto: Pixabay/pasja1000

Mnohí z nás trpia takzvaným slameným nadšením. S impulzom a elánom sa vrháme do nových nápadov a veríme, že tentoraz sa nám to podarí! Možno nevyhráme olympijskú medailu, ale pravdepodobne získame odbornú úroveň. Kupujeme si drahé vybavenie, pretože mnohé športy si vyžadujú vysoké investície, a potom nám chýba dôslednosť a vytrvalosť. Mnohé domácnosti majú stacionárne bicykle a podobné zariadenia, ktoré slúžia ako stojan na oblečenie.

Najjednoduchšia forma cvičenia

Chôdza vyhráva hneď na začiatku. Okrem pohodlnej obuvi nemusíme do nej nijako špeciálne investovať. Je to najjednoduchšia a odporúčaná forma fyzickej aktivity pre každého, ktorá má viacsmerný, pozitívny vplyv na kondíciu a zdravie organizmu, a to tak fyzické, ako aj psychické. Chôdza sa odporúča – takmer predpisuje – pri mnohých chronických ochoreniach. Ukazuje sa však, že najlepšie je začať ich využívať skôr, ako telo začne zlyhávať, pretože pravidelné každodenné prechádzky v trvaní aspoň 30 minút sú najlepšou prevenciou chorôb a vynikajúcim spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii.

Nízkorozpočtová aktivita

Táto najjednoduchšia forma cvičenia má aj jeden zvláštny bonus: začatím rituálu každodenných prechádzok sa nenamáhame tak, ako keď sme minuli niekoľko stoviek eur na kúpu vybavenia pre nami zvolený šport. Vydávame sa na cestu s menšími očakávaniami a dodržiavaním predsavzatia: chodiť každý deň (bez ohľadu na počasie) si zvyšujeme sebavedomie. Tým, že namiesto výhovoriek hľadáme spôsob (napríklad wellingtony a dáždnik v daždivý deň alebo klobúk s veľkým okrajom v mimoriadne slnečný deň), cvičíme charakter. Plnením predsavzatí, ktoré sme si dali, získavame prvým krokom.

Ďalšou výhodou chôdze je, že sa túto aktivitu nemusíme učiť ako plávanie alebo lyžovanie. Príležitostí na chôdzu je veľa.
Foto: Pixabay/pasja1000

Vychádzame z pozície experta, nie žiaka

Ďalšou výhodou chôdze je, že sa túto aktivitu nemusíme učiť ako plávanie alebo lyžovanie. Príležitostí na chôdzu je veľa. Možno sa nám nepodarí vyjsť do parku každý deň, ale pri troche dobrého úmyslu môžeme absolvovať 30-minútovú prechádzku, cestou do/z práce, na nákup alebo k lekárovi. Mnohí ľudia ohŕňajú nos a tvrdia, že chôdza je pre starších ľudí. Môžem vás ubezpečiť, že to tak nie je. Tempo chôdze musí byť prispôsobené vášmu zdravotnému stavu a telesnej kondícii. Chôdza je všestranná forma cvičenia, ktorá prinesie mnoho výhod v každom veku.

10 výhod pravidelnej chôdze

Pravidelná chôdza posilňuje srdce a srdcové choroby sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku.

Tridsaťminútová prechádzka podporuje zníženie systolického aj diastolického krvného tlaku.

Chôdza chráni pred cukrovkou: pomáha lepšie využívať inzulín a znižuje hladinu glukózy v krvi.

Chôdza posilňuje kĺby a svaly a zlepšuje rovnováhu, čím znižuje riziko pádov a zlomenín.

Pravidelná chôdza posilňuje nervový systém, pomáha tlmiť extrémne emócie a odporúča sa ľuďom so sklonom k depresiám a s problémami so spánkom. Chôdza zlepšuje kvalitu spánku, upravuje sa prirodzený cyklus spánkových fáz a ľahšie sa prechádza do fáz hlbokého spánku, ktoré zabezpečujú regeneráciu. Výrazne sa tiež znižujú problémy so zaspávaním. Budíme sa oddýchnutí a plní energie.

Chôdza má priaznivý vplyv na kognitívne schopnosti, ako je myslenie, pamäť a koncentrácia. Zlepšujú tiež kreativitu.

Chôdza posilňuje imunitu.

Chráni pred vznikom civilizačných ochorení, ako sú hypertenzia, cukrovka, ateroskleróza, ako aj rakovina.

Odporúčajú sa ľuďom, ktorí bojujú s chronickými ochoreniami, ako aj rekonvalescentom. Pomáhajú získať späť vitalitu.

Chôdza podľa vedcov znižuje chuť na sladké, zlepšuje kondíciu a podporuje dobrú postavu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyskúšajte vychytávku vo svete fitnes. Pomôžete svojim kĺbom a priblížite sa k štíhlejšej postave

Aj takto sa prejavuje nedostatok vitamínu B12. Spôsob, akým kráčaš, ho prezrádza

The post Vaša postava a srdce z toho budú mať úžitok. Bezplatné cvičenie, ktoré môžete vykonávať kdekoľvek appeared first on Vášeň v tebe.