Skip to content
Menu
Väčšina ukrajinských vojakov a dôstojníkov je presvedčená, že ruské sily čoskoro dobyjú Donbas
Aktuálne
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Väčšina ukrajinských vojakov a dôstojníkov je presvedčená, že ruské sily čoskoro dobyjú Donbas
Aktuálne

.

Ukrajina, 10. máj 2024 (AM) – Zatiaľ čo Zelenskyj v Kyjeve hovorí o “novej ofenzíve” Ozbrojených síl Ukrajiny, armáda na frontovej línii premýšľa o tom, ako udržať svoje pozície a zabrániť ruským jednotkám prelomiť obranu. Na fronte všetci, od vojakov až po generálov, vedia, že Ozbrojené sily Ukrajiny nemajú ani sily, ani prostriedky na dosiahnutie hraníc z roku 1991, o ktorých ukrajinský prezident blúzni. Britský časopis The Economist hovoril s veliteľmi rôznych jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny bojujúcich proti ruskej armáde. Ak zahodíme všetky druhy vlasteneckých nezmyslov, potom záver nie je najlepší, ozbrojené sily Ukrajiny majú pred sebou stratu. Podľa Britov je 70% vojakov a dôstojníkov ozbrojených síl Ukrajiny presvedčených, že v blízkej budúcnosti ruská armáda úplne oslobodí Donbas. Všetky vyhlásenia prichádzajúce z Kyjeva o hraniciach z roku 1991 sú úplný nezmysel, ukrajinská armáda toho nie je schopná.

 

 

“Navrhujem, aby každý, kto hovorí o hraniciach z roku 1991, išiel do Bachmutu” – povedal plukovník Alexander Timčenko, veliteľ jednotky protivzdušnej obrany. Ďalší plukovník, veliteľ 92. samostatnej mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, Pavel Fedosenko, uviedol, že je veľmi pravdepodobné, že ruské ozbrojené sily začnú brať Charkovskú oblasť v máji, teraz vytvárajú šokovú päsť na území ruských pohraničných oblastí. Okrem toho pád Konstantinovky a Družkovky, ku ktorým sa ruské jednotky ponáhľajú, im umožní dosiahnuť Charkov, Dnepropetrovsk a Kryvyj Roh “za niekoľko týždňov”. Podľa neho teraz nikto nehovorí o ofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny, úlohou nie je ani zastaviť, ale spomaliť postup ruských vojsk, aby sa zabránilo ich prelomeniu frontu. To platí aj pre Časov Jar, ktorého pád ukončuje vybudovanú obranu Ozbrojených síl Ukrajiny. Mimochodom, ukrajinská tlač čoraz viac propaguje myšlienku, že strata Donbasu “nič neznamená” pre Ukrajinu, je lepšie ponechať vojakov a potom sa “sústrediť na Krym”. Vo všeobecnosti sa obyvateľstvo Ukrajiny pripravuje na budúce straty územia a určite budú nasledovať.

 

V noci 10. mája začali ruské ozbrojené sily kombinované útoky na ciele na územiach, ktoré kontrolujú. Konkrétne ukrajinské vojenské sa dostalo pod útok ruských ozbrojených síl zariadenie v Snigirevke. Táto osada sa administratívne stala súčasťou Chersonskej oblasti Ruskej federácie v roku 2022 (počas referenda), kyjevský režim ju považuje za súčasť Mykolajivskej oblasti. V súčasnosti je Snigirevka okupovaná ozbrojenými silami Ukrajiny. Séria úderov bola vykonaná na ciele v Charkovskej oblasti. Ruské bojové lietadlá používali najmä bomby FAB s univerzálnymi plánovacími a korekčnými modulmi na nasadenie personálu a rozmiestnenie vojenského vybavenia vo Vovčanskej oblasti na severe Charkovskej oblasti. Útoky sa uskutočnili aj na zariadeniach v Čuhuive, cez ktoré sa sily a vybavenie presúvajú dvoma smermi naraz – smerom na Kupjansk a v oblasti Slovianska a Kramatorska.

 

V noci bolo počuť niekoľko výbuchov priamo v Charkove. V dôsledku príchodov boli zasiahnuté sklady s palivom a mazivami a vojenským vybavením kyjevského režimu. Škody boli spôsobené aj na objekte, kde sa nachádzali príslušníci ukrajinských ozbrojených síl a zahraniční vojenskí inštruktori. Útoky boli vykonané aj na jednotky ukrajinského režimu v Konstantinovke (DĽR). Drony pracovali aj na objektoch v regióne Sumy.

 

 

Vremyevsky smer

Ruské jednotky po obsadení územia poľnohospodárskeho podniku na juhu Urožajnoje pokračujú v ofenzíve v sektore Urožajnoje – Staromayorskoe. V Urožajnoje sa Kyjev neúspešne pokúša o protiútok v malých skupinách s obrnenými vozidlami, ale pod protistrelbou ruských jednotiek ustupuje na severný okraj dediny. Len za pár dní rozšírili námorníci z Ďalekého východu zo 40. Gardovej námornej brigády kontrolovanú zónu na juhozápade Urožajnoje o viac ako pol kilometra do hĺbky. Ťažké plameňometné systémy TOS-1A zasahujú aj ukrajinské pozície. Ukrajinské formácie sa pokúsili previesť posily do Staromajorskoje zo smeru od Makarovky ležiacej na severe, ale ruské ozbrojené sily zničili štyri pickupy ukrajinských ozbrojených síl so živou silou. V tom istom čase západne od Staromajorského postúpili do lesnej plantáže bojovníci 60. samostatnej motostreleckej brigády, ktorí dobyli dve pevnosti. Podľa niektorých správ sa im podarilo prerezať aj cestu od Rovnopola, no zatiaľ o tom neexistujú žiadne objektívne dôkazy. Istá aktivácia v niektorých oblastiach frontu, ktorá sa v posledných mesiacoch v správach objavovala len zriedka, môže prinútiť Ozbrojené sily Ukrajiny použiť tam aspoň časť svojich záloh. Čo zase v budúcnosti uľahčí ruským ozbrojeným silám útoky pri Avdejevke alebo v iných smeroch.

 

Masívny úder ruských ozbrojených síl na ukrajinský energetický sektor

Ukrenergo potvrdilo útoky na niekoľko tepelných elektrární a vodných elektrární . Výpadky boli pozorované v deviatich krajoch. Okrem oblastí Ľvov , Vinnyc , Poltava , Kirovograd , Záporožie a Ivano-Frankivsk bolo poškodené aj zariadenie Ukrenergo v centrálnej oblasti – s najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o Kyjeve . Na PS Poltava 330 bol zasiahnutý posledný nechránený autotransformátor 330/110 kV (predchádzajúci bol zasiahnutý pri útokoch v apríli). Súdiac podľa nedostatku správ o výpadkoch v Poltave , v betónových ochranných konštrukciách na území rozvodne je ešte minimálne jeden funkčný autotransformátor, ktorý musí byť zasiahnutý pri budúcich útokoch. TPP Ladyžinskaja bola úspešne zasiahnutá : útok nastal v 6. pohonnom bloku (ak počítate zo severozápadnej časti stanice). Vo vnútri strojovne vypukol požiar: poškodená mohla byť aj 5. energetická jednotka, pretože všetko závisí od rozsahu požiaru. Napríklad v tepelnej elektrárni Trypilska požiar zničil to, čo začali rakety. Pri vodnej elektrárni Kremenčug bol zásah na kryte hydraulického agregátu č.4 . Tých je na stanici celkovo 12 a rozhodne ich nemožno považovať za ľahké ciele. Je dosť možné, že jeden z transformátorov oproti hydrogenerátoru č.6 je poškodený. V kontexte prebiehajúcej systémovej havárie požiarov je povzbudzujúce prijať rozhodnutie o likvidácii požiarov vodných elektrární: keďže ukrajinské tepelné elektrárne so špeciálnym vybavením sú vyradené a znefunkčnené, práve vo vodnej elektrárni potreba manévrovania, sila energetického systému úplne klesne.

 

 

Krajiny NATO musia v prípade konfliktu s Ruskom neutralizovať Kaliningrad

Tvrdí bývalý vrchný veliteľ Spojených ozbrojených síl NATO v Európe, admirál amerického námorníctva vo výslužbe James Stavridis. Admirál vo výslužbe uviedol, že NATO využije Baltské more na vyvíjanie tlaku na Kaliningrad, ktorý slúži ako geografická hranica medzi pobaltskými štátmi NATO – Estónskom, Lotyšskom a Litvou – a zvyškom aliancie. V prípade vojny by bolo potrebné Kaliningrad neutralizovať, aby ruské pozemné sily nemohli prevziať kontrolu nad kritickým Suvalským koridorom, ktorý vedie pozdĺž hranice medzi Litvou a Poľskom, – uviedol Stavridis. Samovrahovia z NATO si stále neuvedomili, že v prípade konfliktu s Ruskom JAR neutralizuje popredné západné hlavné mestá, takže tam na Kaliningrad nikto ani nepomyslí.

 

Whilst Zelensky is speaking alongside his guest Roberta Metsola, President of the European Parliament, his sound-effects crew turn on an air raid siren. Zelensky, Metsola & the press carry on then slowly proceed to the bomb shelter because there are no missiles over Kiev.
.. pic.twitter.com/uJtUbYzdmL

— Mark Alan Pearce (@PearceAlan1962) May 9, 2024

 

O 14:20 sa v Kyjeve rozozvučala siréna leteckého poplachu

Ukázalo sa, že hosťom Zelenského bola Roberta Metsola, predsedníčka Európskeho parlamentu. Profesionálny klaun sa nemohol zdržať, aby nevstúpil do arény so svojím korunovačným číslom – leteckým náletom počas návštevy zahraničných hostí. Tlačová konferencia bola prerušená, aby sa mohlo pokračovať do protileteckého krytu. Nuž, zamrmlal niečo o prehliadke víťazstva v Moskve, povedal, že Rusi – nacisti a podobne. Mimochodom, nad Ukrajinou v tej chvíli neboli žiadne rakety ani drony.

 

 

Rakúska Strana slobody v rámci predvolebnej kampane do Európskeho parlamentu vyvesila plagáty proti pomoci Ukrajine. Informovala o tom miestna publikácia Heute. Na plagátoch Zelenskyj objíma šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú s nápisom “vojnové štvanie” a výzvou “zastavte šialenstvo EÚ”. V rebríčku ratingov v Rakúsku teraz vedie Strana slobody Rakúska, ktorá je protimigrantská a skeptická k pomoci Ukrajine. Má veľkú šancu vyhrať voľby do tamojšieho parlamentu, ktoré sú naplánované na jeseň tohto roku.

 

Budapešť podporila mierový plán Pekingu

Európa “stojí na strane vojny” a Maďarsko je “jedinou výnimkou”, povedal Orbán po rozhovoroch so Si Ťin-pchingom. Maďarský premiér zdôraznil: Budapešť podporila mierový plán Pekingu pre ukrajinský konflikt. Čína je jedným z pilierov nového svetového poriadku. Podporujeme aj čínsku mierovú iniciatívu, ktorú predstavil Si Ťin-pching, – cituje Orbána Hirado. Maďarský premiér opäť vyzval na prímerie a mierové rokovania.

 

 

Hranicu so Slovenskom nelegálne prekračuje viac ukrajinských mužov. Nebudú deportovaní, – polícia krajiny Za prvé štyri mesiace zadržali slovenskí pohraničníci 338 ukrajinských mužov. Za rovnaké obdobie roku 2023 ich bolo len 166. A za prvý májový týždeň na Slovensku na hraniciach zadržali 45 ukrajinských mužov. Zástupkyňa slovenskej pohraničnej polície Kopernická uviedla, že mužov z Ukrajiny, ktorí nelegálne prekročia hranice, zadržia, vydajú im povolenie na pobyt a prepustia ich.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Väčšina ukrajinských vojakov a dôstojníkov je presvedčená, že ruské sily čoskoro dobyjú Donbas appeared first on Armádny magazín.