Skip to content
Menu
Väčšina Slovákov ich odreže a vyhodí do koša. Mnoho ľudí si kladie otázku, či sú stonky jahôd jedlé
publikované: 10 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Väčšina Slovákov ich odreže a vyhodí do koša. Mnoho ľudí si kladie otázku, či sú stonky jahôd jedlé

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).

Sezóna jahôd trvá od mája do júla, takže v niektorých regiónoch si už môžete všimnúť stánky s ovocím. Mnoho ľudí si kladie otázku, či sú stonky jahôd jedlé. Niektorí ľudia ich reflexívne vyhadzujú do odpadu. Možno aj Vy robíte túto chybu.

Sú stonky jahôd jedlé?
Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Jahody sú nepochybne najobľúbenejším sezónnym ovocím Slovákov. V lete ich kupujeme v hojnom množstve. Jeme ich samostatne alebo ich používame na prípravu smoothies či džemov. Sezóna sa začína už v máji a trvá do júla. Najlepší čas na nákup jahôd je však v júni, pretože vtedy je dostupnosť a kvalita ovocia najlepšia. Vyberajte si jahody s jasne červenou a pevnou šupkou. Sú najšťavnatejšie.

Sú stonky jahôd jedlé? Mnoho ľudí s nimi zaobchádza ako s odpadom

Jahody majú jemnú štruktúru, takže ľahko absorbujú vlhkosť a rýchlo sa kazia. Ak ich necháte cez noc v teplej miestnosti, ráno už môžete na niektorých jahodách vidieť pleseň. Ovocie skladujte v chladničke v nádobe vystlanej papierovou utierkou.

Zo stonky však môžete pripraviť niekoľko chutných receptov.
Foto: shutterstock.com/Damian Lugowski

Mnohí ľudia pred konzumáciou reflexívne odstraňujú stonku. Je to chyba, pretože stonka je veľmi zdravá. Obsahuje vitamín C, vlákninu, flavonoidy a kyselinu listovú. Podporuje imunitu a čistí telo od toxínov. Vieme, že stonka nevyzerá vábne. Je drsná, vláknitá a ťažko sa žuje. Z tohto dôvodu si mnohí ľudia nevedia predstaviť, že by ju jedli surovú. Zo stonky však môžete pripraviť niekoľko chutných receptov.

Čo si môžete vyrobiť zo stoniek jahôd? Recepty ideálne na leto

Konzumácia stoniek nie je nebezpečná, pretože sú prirodzenou súčasťou ovocia. Plánujete si pripraviť jahodový koktail? Stonky a listy od jahôd neoddeľujte. Hoďte ich celé do mixéra, zalejte vodou alebo mliekom a rozmixujte. Sami uvidíte, že zelené stonky nebudú vôbec viditeľné, len zvýraznia chuť ovocia. Stonky môžete použiť aj na prípravu osviežujúceho letného šalátu. Vhoďte ich do misy, pridajte cherry paradajky, syr feta, šalátovú zmes a tekvicové semienka. Všetko zalejte trochou olivového oleja a pokvapkajte citrónovou šťavou. Jahodové stonky môžete pridať aj do vody, limonády alebo čaju. Budú mať osviežujúci účinok a pomôžu vám schladiť sa v horúcom dni.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako umyť jahody? Doteraz som to robila zle. A robíte to isté, len si ničíte zdravie

Tento jahodový koláč je najlepší dezert na máj. Pripravíte ho len z niekoľkých ingrediencií

The post Väčšina Slovákov ich odreže a vyhodí do koša. Mnoho ľudí si kladie otázku, či sú stonky jahôd jedlé appeared first on Vášeň v tebe.