Skip to content
Menu
V Severnom Macedónsku sa konajú voľby, ktorým dominuje hlavne cesta k členstvu v Európskej únii
Aktuálne
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
V Severnom Macedónsku sa konajú voľby, ktorým dominuje hlavne cesta k členstvu v Európskej únii
Aktuálne

9.5.2024 (SITA.sk) – V Severnom Macedónsku sa v stredu konajú parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých rezonuje predovšetkým integrácia tejto balkánskej krajiny do Európskej únie, korupcia a ekonomika.

Siljanovská-Davkovová vyhrala prvé kolo

V druhom kole prezidentských volieb proti sebe stoja úradujúci prezident Stevo Pendarovski a jeho vyzývateľka – univerzitná profesorka a právnička Gordana Siljanovská-Davkovová.

Pendarovského podporuje vládnuca stredoľavá koalícia, zatiaľ čo Siljanovská-Davkovová, ktorá vyhrala prvé kolo so 41,2 % hlasov, má podporu stredopravej opozície. Obaja proti sebe stáli aj v prezidentských voľbách v roku 2019, v ktorých triumfoval Pendarovski so ziskom 53,8 % hlasov.

Viac ako 1 700 kandidátov

V parlamentných voľbách sa o 120 kresiel v zákonodarnom zbore uchádza viac ako 1 700 kandidátov. Podľa prieskumov má najväčšie šance na víťazstvo koalícia 22 strán s názvom „Vaše Macedónsko“ vedená stredopravou stranou VMRO-DPMNE.

Tá má podľa prognóz dvojciferný náskok pred koalíciou „Za európsku budúcnosť“ vedenou Sociálnodemokratickou úniou Macedónska.

Vo voľbách sa očakáva dosť hlasov aj pre dve koalície zastupujúce etnických Albáncov, ktorí tvoria štvrtinu severomacedónskej populácie.

Severné Macedónsko je kandidátom na vstup do EÚ od roku 2005, ale roky ho blokovalo susedné Grécko v spore o názov krajiny. To sa vyriešilo v roku 2018, keď sa krajina premenovala z Macedónska na Severné Macedónsko. Momentálne blokuje severomacedónsky prístupový proces Bulharsko požadujúce uznanie existencie bulharskej menšiny v ústave Severného Macedónska.

Viac k témam: Parlamentné voľby, Prezidentske voľby v Severnom Macedónsku, Vstup do EÚ
Zdroj: SITA.sk – V Severnom Macedónsku sa konajú voľby, ktorým dominuje hlavne cesta k členstvu v Európskej únii © SITA Všetky práva vyhradené.