Skip to content
Menu
V Kremničke sa začína archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely
publikované: 19 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
V Kremničke sa začína archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely

V meste Banská Bystrica sa začína archeologický výskum na účely vedeckého výskumu a dokumentácie na lokalite v Kremničke.

Tento výskum sa zameriava na vojnové hroby a pietne symboly, ktoré sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky, Pamätníka obetiam fašizmu v Kremničke. Táto lokalita bola miestom masakru počas 2. svetovej vojny, kde bolo popravených stovka mužov, žien a detí. Cieľom archeologického výskumu je poskytnúť relevantné podklady pamiatkarom na rozšírenie pamiatkovej ochrany danej lokality, informuje Mesto Banská Bystrica.

Pracovný tím vedený docentom Pavlom Šteinerom z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre začal práce na lokalite, ktoré sa zameriavajú na protitankovú priekopu, betónový bunker, bunker Vyšný potok a lokalitu Pod Stráňami. Cieľom je identifikovať objekty spojené s udalosťami rokov 1944-45.

Tento výskum, ktorý sa na Slovensku ešte nikdy neuskutočnil, je iniciatívou samosprávy s cieľom rozšíriť pamiatkovú ochranu danej lokality. Mesto Banská Bystrica dlhodobo sa stará aj o Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke a snaží sa zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto historického miesta.

Vedenie mesta sa zaoberalo aj súčasnou zástavbou v blízkosti masového hrobu v Kremničke, ktorá bola umožnená v minulosti zmenami a doplnkami územného plánu aglomerácie mesta Banská Bystrica. Samospráva podporuje návrh Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici na vydanie rozhodnutia o stavebnej uzávere v danej lokalite, čo by pomohlo eliminovať ďalšiu stavebnú činnosť v blízkosti pamätníka.

Archeologický výskum v Kremničke je krok smerom k väčšej ochrane a dokumentácii histórie tejto významnej lokality, ktorá si zachováva spomienku na tragické udalosti 2. svetovej vojny.

©Slovenský večerník/ilustračné foto