Skip to content
Menu
V iránskom Mašhade pochovali prezidenta Raísího, zahynul pri havárii starého vrtuľníka
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
V iránskom Mašhade pochovali prezidenta Raísího, zahynul pri havárii starého vrtuľníka

V najposvätnejšom mieste šiitských moslimov v Iráne v meste Mašhad bol dnes pochovaný prezident Ebráhím Raísí, ktorý zahynul v nedeľu spolu ministrom zahraničia Hosejnom Amírabdolláhjánom a ďalšími šiestimi ľuďmi pri havárii vrtuľníka na severe Iránu.

Informuje o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o posledný prejav úcty voči chránencovi najvyššieho iránskeho duchovného vodcu, ajatolláha Alího Chameneího, a súčasne snahu režimu upevniť teokratickú vládu v krajine. O Raísím sa hovorilo ako o možnom nástupcovi 85-ročného Chameneího.

Smútiace procesy

Uložením prezidentovho tela vo svätyni imáma Rezu v Mašhade, kde je pochovaný ôsmy imám šiitského islamu, vyvrcholila niekoľkodňová séria smútiacich procesov, ktorá sa konala naprieč celou krajinou od Tabrízu na severozápade cez posvätný Kom a hlavné mesto Teherán až po Raísího rodný Bírdžand na východe.

Scenáre ukrajinskej porážky: pohromou by boli pre Európu všetky. Totálnu okupáciu by asi kontinent neustál

Oblasť Mašhadu, druhého najľudnatejšieho mesta v Iráne, ktoré leží 750 kilometrov východne od Teheránu, je už dlho spájaná s šiitskými púťami a podľa tradície je imámova svätyňa miestom, kde sa ľuďom uľaví od smútku a hriechu.

Raísí, ktorý mal 63 rokov, je prvým vysokým vládnym predstaviteľom od islamskej revolúcie z roku 1979, ktorý bol v tejto svätyni pochovaný. Sám kedysi na svätyni a s ňou spojenú dobročinnú nadáciu, ktorej hodnota sa odhaduje na desiatky miliárd dolárov, osobne dohliadal, píše AP.

Politický okamih

V Mašhade sa pred samotným pohrebom zhromaždili státisíce ľudí, mnohí v odení v čiernom a bijúci sa do pŕs a hláv na znak smútku, ako je pri šiitských obradoch bežné, opisuje AP. Spomínajúci k rakve s prezidentom naloženej na nákladnom vozidle vzťahovali ruky a hádzali k nej šatky a ďalšie predmety na znamenie požehnania.

Nórsko, Španielsko a Írsko uznajú palestínsky štát. Terorizmus sa vypláca, reaguje Izrael

Raísího smrť prichádza v politicky citlivom okamihu pre Irán, a to tak doma, ako aj v zahraničí. Čelní iránski predstavitelia sa počas smútočných obradov stretli aj so zástupcami spriatelených ozbrojených skupín, ktoré Irán v regióne podporuje v boji proti spoločnému nepriateľovi, Izraelu, vrátane šéfa Hamasu Ismáíla Haníja. Izrael vedie proti Hamasu vojnu v Pásme Gazy v odvete za teroristický útok zo 7. októbra.

Dátum predčasných prezidentských volieb bol stanovený na 28. júna, ich prípravou bol poverený dočasný prezident Mohammad Mochbar. Žiadna významná politická osobnosť zatiaľ kandidatúru neoznámila.

Zdroj: HN