Skip to content
Menu
V Dominikánskej republike volia parlament a prezidenta, Abinader obhajuje mandát
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
V Dominikánskej republike volia parlament a prezidenta, Abinader obhajuje mandát

Voliči v Dominikánskej republike dnes vyrazili k volebným urnám, aby si vybrali nového prezidenta a tiež poslancov a senátorov. Voľby hlavy štátu sú pritom všeobecne považované za referendum o súčasnom prezidentovi Luisovi Abinaderovi, jednom z najpopulárnejších politikov Latinskej Ameriky, ktorý bojuje proti korupcii a tiež migrácii zo susedného Haiti, poznamenala agentúra Reuters. Tento šesťdesiatpäťročný ekonóm a stredoľavicový politik by podľa prieskumov mohol vyhrať už v prvom kole.

Až osem miliónov oprávnených voličov rozhoduje o tom, kto je najvhodnejším kandidátom na riešenie dopadov humanitárnej krízy na Haiti na Dominikánsku republiku, boj s úplatkárstvom na vládnej úrovni či skrotenie inflácie a nerovnosti v tejto obľúbenej turistickej destinácii v Karibskom mori.

Problémový sused

Abinader, niekdajší podnikateľ, ktorý je vo funkcii od augusta 2020 a kandiduje za Modernú revolučnú stranu, postavil svoju kampaň na obratnom zvládnutí krízy okolo pandémie covidu-19, svižnom oživení turistického ruchu kľúčového pre ekonomiku krajiny a práve na tvrdom postoji voči utečencom z Haiti.

Dominikánska republika leží vo východnej časti ostrova, ktorý zdieľa s Haiti, najchudobnejšou americkou krajinou, ktorú už niekoľko rokov zmieta násilie zločineckých gangov a ekonomická aj politická kríza.

“Ten problém s migráciou mi robí starosti, pretože sme svedkami obrovskej utečeneckej vlny od nášho suseda, ktorá sa podľa mňa vymyká kontrole,” povedala agentúre AP cestou k voľbám 29-ročná sekretárka Perla.

Vracanie migrantov

Abinader už v roku 2021 pre krízu na Haiti presadil postavenie hraničnej bariéry, ktorú označil za “šikovný plot”. Kritiku mimovládnych organizácií si vyslúžil za to, že jeho vláda vracia haitských migrantov domov, hoci im tam hrozí aj smrť kvôli násiliu gangov.

Do Dominikánskej republiky už utieklo odhadom pol milióna Haiťanov, väčšina z nich je v tejto krajine nelegálne. Prísnu protiimigračnú politiku však v kampani prisľúbili aj ostatní prezidentskí kandidáti.

Sedemdesiatročný advokát Leonel Fernández, ktorý kandiduje za ľavicovú stranu Sila ľudu (FP), bol prezidentom Dominikánskej republiky už trikrát a svojho rivala vo voľbách označuje za slabého v otázkach ekonomiky a kriminality. Dvadsaťpäťročný Abel Martínez, ktorý kandiduje za stredoľavú Dominikánsku stranu oslobodenia (PLD) a o prezidentský post sa uchádza prvýkrát, zase vyzdvihuje svoje úspechy v úlohe starostu Santiaga de los Caballeros, druhého najväčšieho mesta v krajine.

Volebné miestnosti sa uzavrú o 17:00 (23:00 nášho času). Ak žiadny z kandidátov nezíska v prvom kole vyše 50 percent hlasov, bude sa 30. júna konať kolo druhé.

Zdroj: HN