Skip to content
Menu
V Banskej Bystrici budeme oslavovať Deň Zeme čistením Podlavických výmolov!
publikované: 19 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
V Banskej Bystrici budeme oslavovať Deň Zeme čistením Podlavických výmolov!

Od roku 1970 sa 22. apríl pripomína ako Deň Zeme, s cieľom upozorniť na našu závislosť od prírodného bohatstva, ktoré nám Zem poskytuje, a na dôležitosť ochrany životného prostredia pre budúce generácie.

V spolupráci so spoločnosťou Detox.sk, s.r.o., sme organizovali brigádu na zveľadenie životného prostredia v meste Banská Bystrica. Tento rok sa podujatie uskutoční v mestskej časti Podlavice, kde budeme čistiť a upratovať Podlavické výmole. Už pred siedmimi rokmi sme túto lokalitu upratovali v rámci Dňa Zeme spolu s organizáciami zameranými na ochranu životného prostredia.

Podlavické výmole sú príkladom rozsiahlej erózie pôdy po tom, čo bol les premenený na poľnohospodárske pozemky v 17. a 18. storočí. Dnes sú tiež príkladom úspešného zalesnenia tejto zdevastovanej oblasti. Pred 26 rokmi bolo toto územie vyhlásené za chránený areál. Je to miesto, ktoré ilustruje význam lesníctva pre ochranu krajiny a život človeka, a je zaradené medzi externé expozície Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu.

Deň Zeme sa pripomenie aj v susednom meste Zvolen. V piatok, 26. apríla, sa na Námestí SNP uskutoční podujatie pre všetkých, ktorým záleží na stave prírody. O 12:00 je na programe diskusia s pracovníkmi karanténnej stanice – KS Zvolen, ktorú prevádzkuje naše mesto. Ak budete v tom čase vo Zvolene, určite si ju nechajte ujsť. 

©Slovenský večerník/ilustračné foto