Skip to content
Menu
V areáli štyroch materských škôl v Snine vyrástli dažďové záhrady
publikované: 24 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
V areáli štyroch materských škôl v Snine vyrástli dažďové záhrady

V areáli štyroch materských škôl v Snine boli vybudované dažďové záhrady ako súčasť projektu „Snina – mesto pripravené na klimatickú zmenu“, ktorý bol financovaný z Nórskych grantov programu SK-Klíma.

Tieto záhrady vytvárajú prirodzené alebo umelo vytvorené plytké terénne depresie s priepustnou pôdou, drenážou a rastlinnou výsadbou, ktoré sú schopné zadržiavať nadbytočnú dažďovú vodu a umožniť jej prirodzenú infiltráciu do pôdy. Týmto spôsobom prispievajú k regulácii tokov vody, znižujú riziko povodní a zlepšujú mikroklímu v danom prostredí, informuje Mesto Snina.

Realizáciu týchto záhrad zabezpečilo záhradné centrum NARNIAN, s. r. o., so sídlom vo Vranove nad Topľou. Riaditeľky materských škôl – MŠ Kukučínova, MŠ Čs. armády, MŠ Palárikova a MŠ Budovateľská sa stretli pri odovzdávaní záhrad a vyjadrili obrovskú spokojnosť s ich vzhľadom a účelom.

Dažďové záhrady majú viaceré významy, medzi ktoré patrí zlepšenie mikroklímy, zadržiavanie zrážkovej vody, zvýšenie biodiverzity a prispievanie k ekologickej stabilite. S rastúcim počtom týchto záhrad sa výrazne znižuje riziko záplav a prehrievanie miest.

Tento projekt bol podporený Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

©Slovenský večerník/ilustračné foto