Skip to content
Menu
Ústavný súd prikázal SIS zničiť nahrávky v kauze Gorila
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ústavný súd prikázal SIS zničiť nahrávky v kauze Gorila

Ústavný súd prikázal Slovenskej informačnej služby (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Tým, že tak SIS v minulosti neurobila, porušila podľa Ústavného súdu základné práva Zoltána Vargu, ktorého byt v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. Rozhodnutie prijal senát ÚS 15. mája po minuloročnej obnove konania v tejto veci na základe Vargovej sťažnosti.

Podľa ÚS tajná služba porušila právo sťažovateľa dané ústavou na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. K porušeniu jeho práv došlo aj podľa článkov Listiny základných práv a slobôd a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Ústavný súd v rozhodnutí prikázal SIS, “aby zničila výsledky použitia informačno-technických prostriedkov nachádzajúce sa v jej dispozícii, ktoré tvorí primárny materiál a sekundárny materiál týkajúci sa sťažovateľa a ktoré boli získané na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave” z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006.

SIS o tom má písomne sťažovateľa informovať. Vo veci rozhodoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského.

Príkazy SIS na odpočúvanie Vargovho bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr Ústavný súd zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania však Ústavný súd vtedy odmietol. Po obnove konania sa ňou Ústavný súd opäť zaoberal a rozhodol o nej.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva.

Zdroj: HN