Skip to content
Menu
Úrady v Mexiku z bezpečnostných dôvodov zrušili voľby v dvoch mestách
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Úrady v Mexiku z bezpečnostných dôvodov zrušili voľby v dvoch mestách

Úrady v Mexiku oznámili, že v dvoch mestách v štáte Chiapas na juhu krajiny sa v nedeľu pre prudký nárast násilia nebude hlasovať vo voľbách. Občania Mexika v nedeľu volia nového prezidenta, všetkých 500 členov Poslaneckej snemovne a všetkých 128 členov Senátu.

Ako spresnila agentúra AFP, voliť sa nebude v chiapaských mestách Pantelho a Chicomuselo, kde vyčíňajú zločinecké gangy a zúri vojna medzi dvoma drogovými kartelmi. Okrem toho tam členovia volebných komisií dostali vyhrážky.

Rozhodnutie o nekonaní volieb v dvoch lokalitách prišlo po mimoriadne násilnej predvolebnej kampani, počas ktorej bolo zavraždených najmenej 25 politických kandidátov.

Každý druhý hlas. Vládna kandidátka na prezidentský úrad v Mexiku si udržiava náskok pred súpermi

Úrady ako posily na voľby povolali približne 27-tisíc vojakov a členov Národnej gardy. Odchádzajúci prezident Andres Manuel López Obrador sa zaviazal, že Mexičania budú môcť voliť pokojne, bezpečne a bez strachu.

Nedeľné voľby môžu byť pre Mexiko prelomové – očakáva sa, že milióny občanov zvolia do funkcie hlavy štátu prvýkrát ženu.

Kandidátka vládnucej strany Claudia Sheinbaumová, bývalá primátorka metropoly Mexiko a vzdelaním vedkyňa, mala v prieskumoch verejnej mienky niekoľko dní pred voľbami dvojciferný percentuálny náskok pred svojou hlavnou opozičnou rivalkou Xóchitl Gálvezovou.

Zdroj: HN