Skip to content
Menu
Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú
Aktuálne
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú
Aktuálne

20.5.2024 (SITA.sk) – Ukrajina naďalej ovláda približne 60 % Vovčanska, takmer opusteného mesta v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny. Ukrajinská armáda kontroluje väčšinu mesta napriek neúnavnej ruskej ofenzíve.

Ako referuje web The Guardian, v pondelok pre národnú televíziu to povedal zástupca gubernátora Charkovskej oblasti Roman Semenucha.

Kyjev pociťuje nedostatok zbraní

„Nepriateľ sa naďalej snaží, najmä vo Vovčansku, vytlačiť ukrajinské ozbrojené sily z mesta. Asi 60 % mesta je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl, čo znamená, že útoky neustávajú,” povedal.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V ostatných mesiacoch prevzali iniciatívu vo vojne ruské sily, keďže Kyjev pociťuje ťažký nedostatok záloh a zbraní, ktorý je čiastočne spôsobený mesiacmi prieťahov v americkom v Kongrese, ktoré oddialili obrovský balík americkej vojenskej pomoci.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Civilistov použili ako štíty

Ruské sily spustili 10. mája nečakaný útok v Charkovskej oblasti, ktorý viedol k ich najväčším územným ziskom za rok a pol.

Ukrajinskí predstavitelia obvinili ruských vojakov vo Vovčansku, že zajali desiatky civilistov a použili ich ako „ľudské štíty“ na obranu svojho veliteľského sídla. Toto tvrdenie zatiaľ nebolo nezávisle overené.

Viac k témam: Charkovská oblasť, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská armáda, ukrajinskí vojaci, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú © SITA Všetky práva vyhradené.