Skip to content
Menu
Ukrajinská armáda čelí na východe náročnej situácii. Podľa prezidenta Zelenského situáciu zmení vojenská pomoc z USA
Aktuálne
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ukrajinská armáda čelí na východe náročnej situácii. Podľa prezidenta Zelenského situáciu zmení vojenská pomoc z USA
Aktuálne

9.5.2024 (SITA.sk) – Ukrajinská armáda čelí na východe „naozaj náročnej situácii”, uznal vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vojaci sa na východe Ukrajiny snažia udržať pozície oproti intenzívnemu ruskému tlaku pozdĺž častí frontovej línie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko sa usiluje využiť nedostatok munície a ľudí na ukrajinskej strane, pričom podľa Zelenského zhromaždilo veľké množstvo jednotiek na východe aj na severe a získalo náskok na bojisku. Na Ukrajinu však už smeruje veľký balík vojenskej pomoci z USA a ten zmení situáciu, vyhlásil ukrajinský líder.

„S nárastom dodávok zbraní ich budeme môcť zastaviť na východe. Teraz sa tam chopili iniciatívy,” povedal Zelenskyj v Kyjeve na spoločnej konferencii s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Rusko vyvíja intenzívny tlak v častiach východnej Ukrajiny v snahe dostať sa hlbšie do Doneckej oblasti, ktorú čiastočne okupuje. Ukrajina je v nevýhode, pričom sa snaží vybudovať opevnené obranné línie a vedie intenzívne boje. Rusko má voči Ukrajine prevahu v pechote, výzbroji a munícii. Preto sa ukrajinské sily snažia obmedziť postup Rusov na postupné zisky.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinská armáda čelí na východe náročnej situácii. Podľa prezidenta Zelenského situáciu zmení vojenská pomoc z USA © SITA Všetky práva vyhradené.