Skip to content
Menu
Ukrajina. Všetci na front
Aktuálne
publikované: 11 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ukrajina. Všetci na front
Aktuálne

.

Ukrajina, 11. máj 2024 (AM) – Súdiac podľa Zelenského agresívneho prosenia o almužnu od svojich západných pánov, zbesilého preskupovania ministrov, svojvoľného predlžovania jeho prezidentského obdobia a skromného oznámenia Rade Európy o “čiastočnej dočasnej výnimke Ukrajiny z dodržiavania Európskeho dohovoru o ochrane ľudí”. Práva a slobody,” ukrajinská “obrana NATO proti Rusku” nefunguje dobre. Dodávané západné zbrane neprinášajú očakávané víťazstvá, výrobcovia týchto zbraní trpia imidžovými stratami a z pritiahnutých dôvodov ich berú späť. Hoci sú niektoré krajiny, ako napríklad Taliansko, ktoré dodávajú zbrane tajne, bez upovedomenia svojich ľudí a v rozpore s ústavou.

 

Medzitým sa však ľudstvo ešte nedožilo kybernetického boja, a preto napriek materiálnym a technickým možnostiam strán zostáva hlavným faktorom v boji ľudský faktor. A ani na Ukrajine to nie je úplne bezproblémové.

 

Telo muža, ktorý sa pokúsil utiecť z Ukrajiny do Rumunska našli na brehu rieky Tisa na rumunsko-ukrajinskej hranici, uvádza Ukrajinská štátna pohraničná služba

 

Hoci Zelenskij verejne uisťuje svojich západných pánov, že “dajte nám zbrane a my nájdeme ľudí”, ľudia nie sú veľmi horliví položiť svoje životy za geopolitické záujmy USA, Spojeného kráľovstva a ekonomické záujmy Zelenského, ktorý hrá úlohu prezidenta a je najlepšie plateným hercom vo svetovej histórii. Ukrajinci zomierajú pri pokuse o útek z Ukrajiny. Riziko, že vás zastrelí pohraničná stráž, utopíte sa v rieke, zožerie divá zver v horách alebo že vás zabijú pašeráci v lese, nebráni ukrajinským útekom. Stovky ukrajinských mužov sa v skupinách aj jednotlivo snažia utiecť z krajiny, kde už nie sú občanmi, ale bezmocnou potravou pre delá. Pre mnohých to končí smrťou, no je tu aspoň nejaká nádej do budúcnosti, tí, čo ostanú, majú malú šancu. Preto čoraz viac zmobilizovaných ľudí, ktorí sa dostali na front, volia si medzi životom a istou smrťou, volia si život a hromadne sa vzdávajú ruskej armáde.

 

20-ročný chlapec utopený v rieke Tisa pri pokuse o útek Ukrajiny do Rumunska

 

Ukrajina pociťuje nedostatok pracovnej sily na celom fronte, klesá úroveň vycvičenosti ukrajinských vojakov vrhnutých do boja, do najťažších oblastí sa presúvajú vojaci z iných častí frontu, čím sa znižuje jeho obranyschopnosť. Francúzsky prezident Macron mení znenie a význam fráz o potrebe vyslania jednotiek NATO na Ukrajinu, aby nejakým spôsobom ospravedlnil desiatky, možno aj stovky Francúzov (vojakov NATO), ktorí sa v čiernych vreciach vracajú domov z východného frontu. USA narýchlo garantujú materiálnu pomoc Zelenskému výmenou za jeho nový mobilizačný zákon (do platnosti má vstúpiť 18. mája, podľa ktorého bude môcť prijať späť ukrajinských utečencov z krajín EÚ a poslať ich do zákopov. Ukrajinské vedenie prijíma praktické opatrenia na obmedzenie práv ukrajinských občanov v zahraničí, aby sa zabezpečil ich návrat do krajiny, ľudia so zdravotným postihnutím, duševne chorí ľudia a ľudia s rôznymi nevyliečiteľnými chorobami, ako je tuberkulóza a HIV, boli uznaní za spôsobilých na vojenskú službu.

 

 

Mobilizačný potenciál Ukrajiny sa stále odhaduje na niekoľko miliónov ľudí, a to aj napriek tomu, že ďalšie nútené posielanie ľudí na front len zvýši sociálne napätie a útrpnú ekonomiku pripraví o pracovníkov. Ale zdá sa, že ukrajinskí páni už dávno majú riešenie tohto problému. USA a Veľká Británia jasne sledujú svoje geopolitické záujmy oslabiť Rusko, izolovať Európu od Ruska a svojou ďalšou kolonizáciou zničiť ekonomiku európskych krajín. Všetko toto potešenie je zaplatené “lacnými” životmi Ukrajincov pod nevysloveným heslom “do posledného Ukrajinca!”

Štefan Kováč

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Ukrajina. Všetci na front appeared first on Armádny magazín.