Skip to content
Menu
UBS zvyšuje prognózu ceny zlata
publikované: 26 mája, 2024
Menej ako minútu min.
UBS zvyšuje prognózu ceny zlata

Banka UBS zvýšila svoju prognózu ceny zlata po rekordnom náraste cien zlata v dôsledku očakávaného zníženia sadzieb Federálneho rezervného systému a oslabenia amerického dolára. Medzi hlavné faktory, ktoré stáli za zvýšením prognózy ceny zlata zo strany investičnej banky, patria mäkšie ekonomické údaje z USA, zvýšený dopyt centrálnych bánk a pretrvávajúca geopolitická neistota.

UBS upravuje predpoveď ceny zlata
Banka UBS zvýšila svoju prognózu ceny zlata do konca septembra z 2 400 USD za uncu na 2 500 USD za uncu. Okrem toho globálna investičná banka očakáva, že ceny zlata budú naďalej rásť a do konca roka 2024 dosiahnu 2 600 USD za uncu a do konca júna 2025 2 700 USD za uncu.

Tím investičného riaditeľa UBS (Chief Investment Officer – CIO) vo štvrtkovej poznámke vysvetlil, že 20. mája ceny zlata vzrástli na rekordnú úroveň 2 450 USD/uncu, a to v dôsledku očakávaní zníženia sadzieb Federálneho rezervného systému a oslabenia amerického dolára v dôsledku mäkších ekonomických údajov z USA. Tento bezprecedentný nárast viedol k výrazným revíziám prognóz cien zlata, ktoré odrážali vývoj ekonomického prostredia. Tím poznamenal: „Zlato je v súčasnosti na trhu s dlhopismi, ktoré sú na trhu s dlhopismi:

Pre zvýšenie hodnoty zlata sú kľúčové tri faktory.

Po prvé, mäkšie ekonomické údaje USA v apríli viedli k prehodnoteniu očakávaní zníženia sadzieb Federálneho rezervného systému, pričom peňažné trhy teraz očakávajú uvoľnenie sadzieb v roku 2024 o približne 40 bázických bodov, v porovnaní s 28 bázickými bodmi na konci apríla. Nižšie úrokové sadzby zvyčajne podporujú prílev prostriedkov do fondov obchodovaných na burze (ETF), čo zvyšuje dopyt po zlate.

Po druhé, prognóza dopytu centrálnych bánk po zlate v roku 2024 bola zvýšená na 950 až 1 000 metrických ton, oproti predchádzajúcemu odhadu 800 až 850 metrických ton. V prvom štvrťroku boli zaznamenané rekordné nákupy vo výške 290 metrických ton. Napriek nedávnemu spomaleniu nákupov zo strany Čínskej ľudovej banky (People’s Bank of China – PBOC) údaje o švajčiarskom obchode naznačujú pokračujúce silné nákupy zo strany Číny.

Nakoniec tím UBS CIO podrobne uviedol, že pretrvávajúca geopolitická neistota vrátane volieb v USA, konfliktov na Blízkom východe a Ukrajine a zvýšeného napätia v americko-čínskom obchode by mala udržať príťažlivosť zlata ako bezpečného aktíva.

Zdroj: bitcoin

Príspevok UBS zvyšuje prognózu ceny zlata je zobrazený ako prvý na Kryptoblog24.