Skip to content
Menu
Tým sa zabezpečí, že paradajky budú bacuľaté a zúrivo červené. Stačí však jedna chyba a hrozí katastrofa
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Tým sa zabezpečí, že paradajky budú bacuľaté a zúrivo červené. Stačí však jedna chyba a hrozí katastrofa

9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/SophiaMartin).

Ako sadiť paradajky, aby kríky hýrili šťavnatou červenou zeleninou? Dôležité nie je samotné sadenie, ale to, čo s rastlinami urobíte potom. Ukazuje sa, že pri jednej chybe môže byť všetka vaša snaha zbytočná.

Ako sadíte paradajky?
Foto: Pixabay/SophiaMartin

Krásne, robustné paradajky sú pohľadom pre každého, kto strávil veľa času ich pestovaním. Strávite mesiace starostlivosťou o nich, od semienka až po dospelý krík, a neviete sa dočkať, kedy uvidíte plody vašej práce. Bohužiaľ, nie vždy sa vaše úsilie zhoduje s realitou. Na ceste môžete naraziť na nemálo prekážok a jedna z nich súvisí so strihaním. Najprv však niekoľko základných informácií.

Ako sadíte paradajky? Existuje niekoľko dôležitých krokov

Ako sadiť paradajky, aby ste sa v lete mohli tešiť z dobrej úrody? Pestovanie sa začína už skoro na jar, v marci. Najčastejšie sa vysievajú ako sadenice, t. j. do veľkej nádoby so zeminou, ktorá sa postaví doma na teplé a slnečné miesto (zvyčajne na parapet). Pravidelne ich zalievate a sledujete. Po niekoľkých týždňoch paradajky pikujete, t. j. presádzate ich do samostatných kvetináčov alebo nádob, aby mali viac priestoru. Keď sa vonkajšia teplota ustáli a zníži sa riziko mrazov, presadíte už vypestované paradajky do zeme, napr. do skleníka, kde majú ideálne podmienky na rast. Zvyčajne sa to robí začiatkom mája. Potom je potrebné paradajky pravidelne udržiavať, napríklad zalievať, regulovať teplotu, hnojiť a prerezávať.

Paradajky musíte pravidelne polievať.
Foto: Pixabay/AndreasGoellner

Ako orezávať paradajky? Jedna chyba a všetka práca je zbytočná

Prerezávanie paradajok je pre mnohých začínajúcich záhradkárov pomerne náročné. Hlavne preto, že tieto paradajky pekne rastú a tvoria krásne kríky. Ak však nezastavíte rast listov, rastlina nasmeruje všetku svoju energiu práve do zelených častí a nie do produkcie pekných paradajok – na ktorých vám záleží najviac.

Ako upravujete paradajky? V zásade platí, že najlepšou možnosťou je ošúpať ich a nie krájať. Tým sa zabezpečí, že sa neúmyselne nepoškodia dôležité štruktúry rastliny. Jednoducho pohybujte vybranou vetvičkou hore a dole a ona sa sama zlomí. Postupne olúpte 3 – 4 vetvičky, pričom tie najpevnejšie ponechajte. Nepribližujte sa príliš blízko k vetvičkám, na ktorých vidíte vytvárajúce sa zhluky. Najlepšie je oberať tie, ktoré sú o niekoľko poschodí nižšie. Lúpte ich zdola nahor. Ak niektorú z nich necháte v kontakte s pôdou, ľahko sa zapojí do procesu hniloby a celá rastlina tým môže utrpieť.

Teraz vám zostáva pokračovať v starostlivosti o paradajky. Stojí za to venovať osobitnú pozornosť škodcom a chorobám, ktoré môžu mať záujem o vaše kríky. Proti nim môžete použiť špeciálne prípravky, ale najdôležitejšie je udržiavať ich v dobrom stave, správne hnojiť a rýchlo reagovať, ak spozorujete niečo znepokojujúce.

Aby vám vyrástli krásne, bacuľaté paradajky, musíte sa o ne patrične starať.
Foto: freepik/vecstock

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto sa paradajky sadiť nedajú. Záhradník ukazuje chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame

Prečo paradajky nedozrievajú? Odstráňte 5 chýb. Zelenina hneď sčervená

The post Tým sa zabezpečí, že paradajky budú bacuľaté a zúrivo červené. Stačí však jedna chyba a hrozí katastrofa appeared first on Vášeň v tebe.