Skip to content
Menu
Túto kuchynskú prísadu používali naše babičky na pranie. Pridajte ju do práčky a uvidíte zázraky
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Túto kuchynskú prísadu používali naše babičky na pranie. Pridajte ju do práčky a uvidíte zázraky

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/africa_pink).

Radi sa vraciame k osvedčeným riešeniam, ktoré používali už naše babičky. V dobe bez internetu poznali účinné riešenie každého problému. S pomocou toho, čo sa nachádzalo v domácej špajze, dokázali zázraky, najmä pri praní. Oblečenie bolo krištáľovo čisté a nikdy mu nechýbala výrazná farba. Znovu objavte najobľúbenejší patent na pranie, ktorý pozná každá babička.

Čím prať oblečenie, aby bolo krištáľovo čisté a nechýbala mu výrazná farba?
Foto: shutterstock.com/africa_pink

Používame ju každý deň a v kuchyni chýba len zriedka. Soľ sa osvedčuje nielen pri varení, ale je aj jedným z najúčinnejších prostriedkov na odstránenie škvŕn, obnovenie farby alebo dosiahnutie dokonalej belosti. Pridaním soli do bielizne môžete dosiahnuť prekvapivé výsledky. Objavte najlepší babičkin trik na čistú bielizeň.

Soľ a pranie farebného oblečenia

Keď si kupujeme pestrofarebné oblečenie, chceme, aby farby zostali čo najdlhšie žiarivé. Žiaľ, pranie týchto odevov v práčke s chemickými látkami môže spôsobiť, že po niekoľkých praniach vyblednú. Aby sme sa mohli tešiť z ich farieb, v prvom rade by sme oblečenie nemali sušiť na slnku. Pred vhodením do práčky je najlepšie obrátiť ho naruby a do plákania pridať pol pohára kuchynskej soli. Tkaniny to zázračne oživí a zabráni ich vyblednutiu. V prípade tmavej bielizne je dobré pridať kávu bez usadeniny. Na obnovenie intenzívnej čiernej farby stačí štvrť šálky.

Ak snívate o snehobielej bielizni, pridajte soľ

Ak ňou posypete čerstvú škvrnu a necháte ju niekoľko hodín pôsobiť a potom ju vyperiete v práčke, všetky škvrny zmiznú.
Foto: shutterstock.com/HalynaRom

Kryštáliky soli pri praní majú veľmi široké využitie. Najčastejšie sa používa na pranie záclon a závesov. Jej zložky dokážu dokonale odstrániť škvrny, odstraňujú aj tie žlté a pridaná soľ dodáva vypraným veciam dokonalú bielu farbu. Soľ môžete pridať priamo do bubna práčky, ale nepreháňajte to s ňou. Je to tiež brilantný odstraňovač škvŕn. Ak ňou posypete čerstvú škvrnu a necháte ju niekoľko hodín pôsobiť a potom ju vyperiete v práčke, všetky škvrny zmiznú. Prípadne môžete oblečenie pred praním namočiť do soli. Na tento účel je najlepšie pripraviť roztok na báze vody a soli. Do jeden a pol litra vody pridajte dve polievkové lyžice soli a bielu bielizeň namáčajte približne pätnásť minút. Po tomto postupe ju dôkladne vypláchnite a vhoďte do práčky. Týmto spôsobom určite získate snehobiele prádlo.

Ďalšie použitia soli pri praní

Soľ dokáže odstrániť aj väčšinu pachov.
Foto: shutterstock/surachet khamsuk

Ak je oblečenie nasýtené nepríjemnými pachmi, napríklad cigaretovým dymom, nemusíme do prania vôbec pridávať viac aviváže. Soľ dokáže odstrániť aj väčšinu pachov. Ak sa chcete zápachu úplne zbaviť, jednoducho pridajte do práčky dve polievkové lyžice soli a voliteľnú polievkovú lyžicu jedlej sódy a vaša bielizeň vás prekvapí príjemnou vôňou. Soľ navyše ovplyvňuje aj stav našich práčok. Zmäkčuje vodu a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa v bubne práčky. Táto metóda bude fungovať hlavne v domácnostiach s tvrdou vodou. Pridaním soli do priehradky zmäkčovača sa nielen zmäkčí bielizeň, ale aj ochráni práčka. Nemali by sme ju však aplikovať príliš často, stačí raz za mesiac. Príliš veľa soli môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu gumových a kovových častí práčky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Uteráky budú mäkké a nadýchané ako nikdy predtým. Stačí, ak použijete babský trik

Spojte ocot a soľ a vyriešite jeden problém. Brilantnosť okamžite oslní vašich hostí

The post Túto kuchynskú prísadu používali naše babičky na pranie. Pridajte ju do práčky a uvidíte zázraky appeared first on Vášeň v tebe.