Skip to content
Menu
Tri najhoršie druhy kávy. Telo starne prekvapivou rýchlosťou
publikované: 15 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Tri najhoršie druhy kávy. Telo starne prekvapivou rýchlosťou

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio).

Mnohí z nás si nevedia predstaviť začiatok dňa bez šálky obľúbenej kávy. Milujeme ju nielen pre jej chuť a povzbudzujúce vlastnosti, ale mnohé štúdie tiež dokazujú, že môže nášmu telu priniesť mnoho zdravotných výhod. Existujú však špecifické druhy kávy, ktorým by sme sa mali vyhýbať.

Ako káva ovplyvňuje telo?
Foto: shutterstock/Prostock-studio

Pre niektorých ľudí je ranná šálka „malej čiernej kávy“ jedným z najlepších momentov dňa. Okrem klasickej, čerstvo namletej čiernej kávy však existuje aj niekoľko ďalších druhov. Bohužiaľ, niektoré „variácie“ kávy môžu poškodiť naše zdravie, spôsobiť nárast hmotnosti a rýchlejšie starnutie pokožky.

Akým kávám by ste sa mali vyhnúť?
Foto: shutterstock/Subbotina Anna

Aké druhy kávy škodia nášmu zdraviu?

Je dokázané, že káva dokáže účinne znižovať hladinu stresu, pozitívne pôsobí na nervový a obehový systém, a dokonca dokáže predchádzať alebo zmierňovať príznaky ochorení súvisiacich s vekom, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Zrýchľuje tiež metabolizmus a zlepšuje krvný obeh.

Existujú však druhy kávy, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Ide o tieto druhy:

Káva s cukrom a plnotučným mliekom – kombinácia cukru a tuku môže spôsobiť priberanie na váhe a urýchliť proces starnutia, ako aj prispieť k chorobám, ako je cukrovka 2. typu a obezita.

Instantná káva 3 v 1 vo vrecúškach (s pridaným cukrom a mliekom) – vo vrecúškach nenájdete pravú kávu. Namiesto nej prevládajú umelé prísady: palmový tuk a fruktózovo-glukózový sirup.

Kávové nápoje – hoci názvy „macchiato“ alebo „cappuccino“ pripomínajú kávu, v skutočnosti obsahujú len kávový extrakt a mnoho škodlivých prísad. Dajú sa ľahko kúpiť v uzavretých pohároch so slamkou alebo v plechovkách, ale stojí to za to?

Oxidačný stres a starnutie pokožky

Nezabúdajme, že strava s vysokým obsahom cukru môže viesť k obezite, zápalom, vysokým triglyceridom, cukru v krvi a krvnému tlaku. Okrem toho môže nadbytok cukru viesť k oxidačnému stresu, ktorý výrazne urýchľuje proces starnutia pokožky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najhorší druh kávy.  Záťaž pre pankreas a pečeň

V akom čase je najlepšie piť rannú kávu, aby nám neškodila. Určite nie na prázdny žalúdok

The post Tri najhoršie druhy kávy. Telo starne prekvapivou rýchlosťou appeared first on Vášeň v tebe.