Skip to content
Menu
Toto korenie odpudzuje vošky. Stačí len trochu, aby ste ich dostali zo záhrady
publikované: 9 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Toto korenie odpudzuje vošky. Stačí len trochu, aby ste ich dostali zo záhrady

9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mironmax Studio).

Veľkou nepríjemnosťou pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov sú vošky. Napádajú stromy, kríky a rastliny a výrazne im škodia. Preto sa oplatí oboznámiť sa so spoľahlivým spôsobom, ako týchto škodcov zo záhrady vyhnať. Záchrana sa nachádza vo vašej kuchynskej skrinke.

Ako bojovať proti voškám v záhrade?
Foto: shutterstock/Mironmax Studio

Vošky kladú vajíčka počas jesenného obdobia. Na jar, počas teplého počasia, sa z nich vyliahnu larvy, ktoré predstavujú vážny problém pre mnohých záhradkárov. Ako teda škodcov zo záhrady vyhnať? Budete potrebovať určité ostré korenie.

Spoľahlivý domáci liek na vošky. Vyrobte si postrek z chilli papričiek

Vošky sa zo záhrady odsťahujú, ak ich ošetríte postrekom z chilli papričiek. Toto štipľavé korenie nie je pre rastliny škodlivé, ale účinne bojuje proti škodcom. Ako vyrobiť sprej z chilli papričiek?

Do 500 ml vody nasypte čajovú lyžičku korenia chilli papričky a pridajte čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu. Zmes nechajte na bezpečnom mieste 24 h.

Po uplynutí tejto doby z tejto zmesi vylejte 30 ml a zmiešajte ju s 1 l vody. Opäť pridajte čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu. Nakoniec celú zmes prelejte do fľaše s rozprašovačom.

Postrek z chilli korenia je účinný pri boji proti voškám.
Foto: shutterstock.com/Bojsha

Ako použiť postrek z chilli papričiek proti voškám?

Stromy, kríky a kvety, na ktorých sa objavili vošky, postriekajte maximálne každé tri dni. Postrekujte večer za bezvetria. Môže sa použiť buď na celé kolónie škodcov, alebo na jednotlivé druhy.

Pri používaní postreku z chilli papričiek musíte byť opatrní. V prvom rade dávajte pozor, aby sa vám zmes nedostala do očí a nosa. Okrem toho si chráňte ruky jednorazovými rukavicami.

Ako zabrániť výskytu vošiek v záhrade? Prevencia je dôležitá

Odradiť vošky od usídlenia sa vo vašej záhrade môžete veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí, ak prilákate ich prirodzených nepriateľov, t. j. lienky, zlatoočky, sýkorky, vrabce a králiky. Ako na to?

Ak chcete prilákať lienky a zlatohlávka, umiestnite pred dom špeciálne búdky, kde sa môžu ukryť pred chladom. Pre sýkorky, vrabce a králiky zasa musíte postaviť hniezdne domčeky.

Vošky zo záhrady odradí prírodné hnojivo. Ideálny je vlastnoručne pripravené zo žihľavy.

Prírodné hnojivo zo žihľavy účinne odpudí vošky.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nastrúhajte a zmiešajte s vodou. Vošky už majú dôvod na obavy

Do vody pridajte polievkovú lyžicu korenia a postriekajte rastliny. Lacný postrek pôsobí nielen na vošky

The post Toto korenie odpudzuje vošky. Stačí len trochu, aby ste ich dostali zo záhrady appeared first on Vášeň v tebe.