Skip to content
Menu
Tlak na Jeruzalem. Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu
publikované: 24 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Tlak na Jeruzalem. Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v Rafahu

Medzinárodný súdny dvor v piatok nariadil Izraelu okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Prikázal taktiež otvoriť hraničný priechod Rafah, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Informujeme o tom s odvolaním sa na agentúry AFP, AP a Reuters.

Ide o prelomové rozhodnutie, ktoré pravdepodobne zvýši rastúci medzinárodný tlak na Izrael po viac ako siedmich mesiacoch jeho vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas, píše AFP.

Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, operáciu označuje za presnú

Hlavný súd OSN taktiež nariadil Izraelu, aby mu do jedného mesiaca predložil správu o tom, ako napreduje pri plnení opatrení nariadených súdom. Izrael by mal podľa Medzinárodného súdneho dvora tiež umožniť prístup vyšetrovateľom do Pásma Gazy.

Súd vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo palestínske hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

Medzinárodný súdny dvor rozhodoval o tejto záležitosti v rámci žiadosti Juhoafrickej republiky, aby nariadil Izraelu zastavenie vojenskej operácie v Pásme Gazy vrátane invázie do mesta Rafah.

Juhoafrická republika po vynesení verdiktu ocenila “prísnejšie” príkazy MSD. Rozhodnutie privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.

Zdroj: HN