Skip to content
Menu
Títo škodcovia môžu úplne zničiť váš trávnik. Na ich porazenie potrebujete len tri zložky
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Títo škodcovia môžu úplne zničiť váš trávnik. Na ich porazenie potrebujete len tri zložky

20.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Sú skutočnou pohromou záhradkárov. Larvy chrústov – pandravy môžu v záhrade napáchať veľa škody, najmä na trávniku. Ak nechcete míňať majland, ale napriek tomu snívate o krásnom dvore, pripravte si túto domácu zmes. S larvami si poradí v priebehu chvíľky.

Ako si poradiť s pandravami?
Foto: súkromný archív

Hoci mnohí z vás snívajú o vlastnej záhrade, často si neuvedomujú problémy, ktoré to so sebou prináša. Jedným z nich sú neočakávané útoky škodcov, ktoré môžu úplne zničiť vašu úrodu. Ak napriek náležitej starostlivosti začnú vaše rastliny chradnúť a tráva vysychá a hnedne, s určitosťou môžete povedať, že vašu záhradu napadli pandravy. Ako sa ich zbaviť?

Sú pandravy škodlivé? Larvy môžu trávnik úplne zničiť

Apríl a máj nie sú len obdobím kvitnutia kvetov a zelene v záhrade. V tomto období často útočia pandravy. Ide o svetlé larvy, ktoré sú síce malé, ale dokážu napáchať obrovské škody. Obzvlášť zraniteľné bývajú plytko zakorenené trávniky. Červy sa živia vo vlhkej pôde, kde sa živia koreňmi a inými časťami rastlín. V dôsledku toho tráva začne hnednúť, objavia sa lysiny a jednotlivé steblá uschnú. Ak chcete skontrolovať, či sa vo vašej záhrade usídlili larvy chrústa, stačí zapichnúť rýľ do zeme a vykopať jedno miesto. Ak v hrudkách zbadáte biele larvy, musíte okamžite konať. V opačnom prípade sa pandravy rozšíria po celej záhrade a jej regenerácia spotrebuje nielen veľa času, ale aj peňazí.

Pandravy sa živia koreňmi a inými časťami rastlín.
Foto: shutterstock/VladKK

Čo je najlepšie na pandravy? Domáca zmes si poradí s larvami

V obchodoch nájdete rôzne prípravky, ktoré sú určené na odpudzovanie alebo ničenie pandráv. Bohužiaľ, tieto prípravky sú často neúčinné alebo majú krátkodobý účinok. Navyše sú silne chemické, takže je ťažké zistiť, ako budú pôsobiť na vaše rastliny. Preto sa oplatí najprv siahnuť po domácich prostriedkoch, ktoré vás lariev zbavia. Pripravte si jednoduchú zmes, ktorá je nielen veľmi lacná, ale aj mimoriadne účinná. Všetko, čo potrebujete, je cesnak, parafín a voda.

Ošúpte celú cibuľku cesnaku, potom strúčiky rozdrvte a pretlačte ich cez lis.

Cesnak vložte do misky a zmiešajte ho s 1,5 polievkovej lyžice parafínu.

Zmes vložte do chladničky a počkajte približne 12 hodín. Po uplynutí tejto doby rozpustite hrudku v 1200 ml vody a zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom.

Hotový výrobok nastriekajte na miesto, kde sa nachádzajú larvy. Larvy zmiznú a vyhnú sa vašej záhrade.

Na boj proti pandravám si pripravte domáci postrek z prelisovaného cesnaku, parafínu a vody.
Foto: shutterstock/Africa Studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Už vliezli do záhrad a napádajú úrodu. Zakročte, inak nič nevyrastie

Zákerné larvy sedia v kvetináčoch a ničia rastliny. Zbavte sa ich jednoduchým spôsobom a už sa nevrátia

The post Títo škodcovia môžu úplne zničiť váš trávnik. Na ich porazenie potrebujete len tri zložky appeared first on Vášeň v tebe.