Skip to content
Menu
Terra Apathy: Oživenie strateného príbehu obce Horné Opatovce
publikované: 27 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Terra Apathy: Oživenie strateného príbehu obce Horné Opatovce

Divadlo Pôtoň predstavuje nový projekt Terra Apathy, ktorý čerpá zdroje z príbehu obce Horné Opatovce.

Táto obec po výstavbe hlinikárne v Žiari nad Hronom čelila ekologickej katastrofe a v roku 1969 bola uznesením vlády Československej socialistickej republiky zlikvidovaná a vymazaná z mapy.

Ako informuje mesto Námestovo, Terra Apathy nadväzuje na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla Divadla Pôtoň, ktorá sa venuje zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Medzi významné projekty tejto línie patria Terra Granus (2008) o likvidácii obce Mochovce kvôli výstavbe jadrovej elektrárne, Tajomstvo domu Skuteckých (2009) o histórii vily Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici, Nežná (2009) pri príležitosti dvadsiateho výročia Nežnej revolúcie a Psota (2012) o chudobe na Slovensku. Tieto inscenácie vznikajú na základe dôkladného výskumu v daných lokalitách a tvorcovia čerpajú z dostupných archívnych materiálov a oral history.

Dôležitou súčasťou projektu Terra Apathy je aj rozhovor s pamätníkmi udalostí, ktorí tvorcom poskytujú cenné a intímne výpovede. Tvorivý tím Divadla Pôtoň považuje príbeh obce Horné Opatovce za parafrázu našej civilizácie, ktorá sa za zvyšovaním svojho komfortu ženie cez likvidáciu svojho životného priestoru.

Projekt Terra Apathy prináša jedinečnú príležitosť pre obyvateľov a návštevníkov zažiť dôležitú a často prehliadanú časť našej histórie. Divadlo Pôtoň sa teší na vašu účasť a verí, že si užijete tento silný príbeh plný emócií a zaujímavých poznatkov. Príďte sa zabaviť a vychutnať si atmosféru tradičných oslav! Vaša prítomnosť je vítaná!

© Slovenský večerník/ilustračné foto