Skip to content
Menu
Štvrťročný zisk poľského Orlenu kleslol o viac než dve tretiny, medziročne o viac než polovicu
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Štvrťročný zisk poľského Orlenu kleslol o viac než dve tretiny, medziročne o viac než polovicu

Poľská petrochemická spoločnosť Orlen zaznamenala v 1. štvrťroku prepad čistého zisku o viac než dve tretiny. Výsledky firmy nepriaznivo ovplyvnila daň z nadmerných ziskov a slabšie výsledky rafinérskej divízie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Poľská spoločnosť oznámila, že v 1. štvrťroku zaznamenala čistý zisk 2,77 miliardy zlotých. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 70 percent. Spoločnosť tak zaostala za odhadmi analytikov, ktorí počítali s poklesom zisku v priemere na 3,24 miliardy zlotých.

Bitka o slovenskú palivovú dvojku. OMV kúpil pumpy upadajúceho trpaslíka a odrazil útok poľského Orlenu

Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou zaznamenal za prvé tri mesiace roka 7,73 miliardy zlotých. Medziročne tak tento zisk klesol o 53 percent.

Spoločnosť vyplatila v rámci takzvanej windfal tax, teda dane z nadmerných ziskov, v 1. kvartáli 7,7 miliardy zlotých, čo predstavuje zvýšenie o 4,2 miliardy zlotých. Za celý rok by táto platba mala podľa firmy predstavovať približne 15 miliárd zlotých. Navyše, prevádzkový zisk v rafinérskom segmente zaznamenal pokles o 52 percent na 1,9 miliardy zlotých. Dôvodom sú nižšie marže aj objemy.

Zdroj: HN