Skip to content
Menu
Štvrťročný zisk čínskej firmy Alibaba sa výrazne prepadol, tržby aj napriek tomu prekonali očakávania
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Štvrťročný zisk čínskej firmy Alibaba sa výrazne prepadol, tržby aj napriek tomu prekonali očakávania

Zisk čínskeho internetového predajcu Alibaba Group Holding sa vo štvrtom finančnom štvrťroku medziročne prepadol o 86 percent na 3,27 miliardy jüanov, oznámila firma v tlačovej správe.

Tržby sa však o sedem percent zvýšili a dosiahli 221,87 miliardy jüanov. Prekonali tak očakávania analytikov, ktorí ich podľa prieskumu spoločnosti LSEG odhadovali v priemere na menej ako 220 miliárd jüanov.

Domáce tržby Alibaby vo štvrtom finančnom štvrťroku, ktorý skončil 31. marca, podporila snaha firmy sústrediť sa na lacný tovar v reakcii na opatrný prístup čínskych spotrebiteľov k výdavkom.

Čínsky internetový gigant Alibaba plánuje rozšíriť podnikanie v Európe

Za opatrnosťou spotrebiteľov stojí neistota ohľadom vývoja čínskej ekonomiky, ku ktorej prispievajú okrem iného problémy na realitnom trhu v Číne, uviedla agentúra Reuters.

Alibaba slúži ako indikátor vývoja spotrebiteľskej dôvery v Číne. Prekvapivo vysoké štvrťročné tržby by mohli zmierniť obavy investorov, že firma stráca pozície na domácom trhu v prospech miestnych konkurentov, ako sú firmy PDD Holdings či ByteDance, poznamenala agentúra Bloomberg.

Firma sa teraz nachádza uprostred procesu rozdelenia na šesť rôznych divízií. K tomuto kroku pristúpila po tom, čo vymenovala nového šéfa a upustila od plánu uviesť na burzu svoju cloudovú divíziu a logistickú časť. Rozhodla sa, že sa znovu zameria na svoju hlavnú činnosť.

Zdroj: HN