Skip to content
Menu
SPIEVAJÚCA FONTÁNA TEŠÍ KOŠIČANOV UŽ 38 ROKOV
Regióny
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
SPIEVAJÚCA FONTÁNA TEŠÍ KOŠIČANOV UŽ 38 ROKOV
Regióny

Ikonická Spievajúca Fontána, oficiálne známa ako Dynamická, prináša radosť Košičanom a návštevníkom mesta už 38 rokov. V uplynulých mesiacoch prešla výraznou technickou obnovou a po jej znovuotvorení sa nepochybne stala jedným z najatraktívnejších prvkov centra mesta Košice.

Najstaršiu hrajúcu fontánu v bývalom Československu spustili do prevádzky 1. mája 1986 podľa návrhu košického architekta Juraja Kobana. Prvú veľkú rekonštrukciu absolvovala koncom deväťdesiatych rokov. Fontána, vybavená 750 dýzami a 200 rôznymi piesňami, dokáže vystrekovať vodu až do výšky 35 metrov. Iniciátorom výstavby bol vtedajší primátor Rudolf Schuster, ktorý zabezpečil aj farebné reflektory (pôvodne 40, dnes 240), dotvárajúce synchronizáciu hudby a vody.

V minulom roku začala druhá rozsiahla rekonštrukcia fontány, s nákladmi takmer 1,8 milióna eur, z ktorých 1 milión venovala Nadácia U. S. Steel Košice. Obnovená fontána teraz disponuje novými čerpadlami, svietidlami, vymenenou kabelážou, ozvučením a osvetlením. Novinkou je inštalácia projekcie na vodnú hmlu, podobne ako na Plávajúcej fontáne v Mestskom parku. Technológia je prepojená s Národným divadlom, čo umožňuje v reálnom čase prenášať zvuk a obraz z predstavení na vodnú hmlu.

Rekonštrukcia vytvorila najväčšiu spievajúcu fontánu na Slovensku. Nová architektúra fontány je prístupnejšia verejnosti, čo zvyšuje jej interaktivitu.

Pozrite si zábery z prvej rekonštrukcie Spievajúcej fontány z roku 1997 od autora M. Krličku.

Na obrázku môže byť 9 ľudí, Rijksmuseum a ulica

Na obrázku môže byť 7 ľudí a text

Na obrázku môže byť 5 ľudí a rafinéria ropy

Na obrázku môže byť 13 ľudí a text

Na obrázku môže byť monument

Na obrázku môže byť 9 ľudí a ulica

Na obrázku môže byť 1 osoba a zvonica

Na obrázku môže byť 5 ľudí

Na obrázku môže byť 3 ľudia a dieťa

Na obrázku môže byť 7 ľudí

Na obrázku môže byť 6 ľudí

Na obrázku môže byť 14 ľudí

©Slovenský večerník/ilustračné foto