Skip to content
Menu
Slovensko a Azerbajdžan potvrdili záujem o rozvoj strategického partnerstva
publikované: 4 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Slovensko a Azerbajdžan potvrdili záujem o rozvoj strategického partnerstva

Vyjadrenie: MZVEZ: Slovensko a Azerbajdžan potvrdili záujem o rozvoj strategického partnerstva Bratislava

4. júla, Bratislava – Politické konzultácie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka s námestníkom ministra zahraničných vecí Azerbajdžanskej republiky Farizom Rzajevom, ktoré sa dnes uskutočnili na rezorte diplomacie, potvrdili obojstranný záujem pokračovať v rozvíjaní strategického partnerstva. Lídri oboch štátov podpísali deklaráciu o povýšení vzájomných diplomatických vzťahov v máji tohto roku počas návštevy slovenskej vládnej a podnikateľskej delegácie v Baku.

Som veľmi rád, že prvé politické konzultácie medzi ministerstvami zahraničných vecí Slovenska a Azerbajdžanu po nedávnom prijatí spoločného vyhlásenia o budovaní strategického partnerstva vytvorili vhodný priestor, v rámci ktorého sme mohli dôkladne zhodnotiť súčasnú úroveň politického dialógu a spolupráce, ako aj hovoriť o konkrétnych možnostiach a spôsoboch implementácie obsahu deklarácie v praxi,” uviedol na stretnutí štátny tajomník M. Eštok.

Partneri diskutovali o dvojstrannej spolupráci v politickej i hospodárskej oblasti, kde Azerbajdžan predstavuje pre Slovensko perspektívneho partnera. Vzájomný obchodný obrat dosiahol vlani takmer 80 miliónov eur.

Priestor na zintenzívnenie ekonomických aktivít vidia obe strany v rámci energetiky, obranného, farmaceutického či automobilového priemyslu. SR patrí v Azerbajdžane do prvej trojice najväčších exportérov automobilov. Spoločné rokovanie delegácií sa zaoberalo aj regionálnymi otázkami vrátane perspektívy normalizácie vzťahov medzi Azerbajdžanom a Arménskom pri rešpektovaní princípu územnej celistvosti.

Príspevok Slovensko a Azerbajdžan potvrdili záujem o rozvoj strategického partnerstva je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.