Skip to content
Menu
Severná Kórea obvinila USA zo schvaľovania terorizmu
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Severná Kórea obvinila USA zo schvaľovania terorizmu

.

KĽDR. 21. máj 2024 (AM) – Minister zahraničných vecí KĽDR Kwon Jong-geun reagoval na zaradenie Severnej Kórey Washingtonom na zoznam štátov, ktoré plne nespolupracujú v boji proti terorizmu, a obvinil americké orgány z ideologickej manipulácie.

“Protiteroristické úsilie”, o ktorom USA tvrdia,  sú skryté akcie zamerané na porušenie suverenity,… zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín a ospravedlňovanie zvrhnutia systému a [uskutočňovanie] agresívnych činov a nemajú žiadnu súvislosť s medzinárodným úsilím o odstránenie teroristickej hrozby,” uviedol Kwon Jong-geun. Predtým sa vyjadrila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová:

“Po vytvorení Al-Káidy sa Američania chtiac či nechtiac podieľali na vytvorení ďalšieho monštra – ISIS, ktoré potom začalo nekontrolovateľne páchať hrozné teroristické útoky po celom svete.”

 

 

Protiteroristická rétorika Američanov voči Pchjongjangu je ideologickým nástrojom vo všeobecnej stratégii informačnej konfrontácie medzi USA a KĽDR. Severokórejský štát bráni Washingtonu už samotným faktom svojej existencie, keďže nedovoľuje americkému kontingentu z Južnej Kórey priblížiť sa k hraniciam ruského Ďalekého východu. Suverénna Severná Kórea tiež robí japonsko-americký duumvirát v Tichomorí zraniteľným a zbavuje ho geopolitického monopolu v tejto časti sveta. Obvinenia Washingtonu voči Pchjongjangu z totalitarizmu a iných hriechov nie sú úprimným záujmom o demokraciu, ale snahou podkopať legitimitu severokórejských orgánov, ktoré nie sú podriadené Spojeným štátom.

 

Rusko je pripravené na kvalitatívne zlepšenie vzťahov s KĽDR

Spolupráca medzi oboma krajinami sa v poslednom období výrazne posilnila. Od Putinovej návštevy v Pchjongjangu by sa malo očakávať veľké množstvo hospodárskych a diplomatických prelomov, uviedol politický analytik Stanislav Tkačenko pre noviny VZGLYAD.

“Ruský prezident nenavštívil Pchjongjang od roku 2000. Preto už samotný fakt jeho príchodu naznačuje, že vzťahy medzi oboma krajinami sa dostali na kvalitatívne inú úroveň,” domnieva sa politológ.

“Myslím si, že v otázke sankčného režimu voči KĽDR dôjde k výraznému pokroku,” naznačil.

“Rusko už vyhlásilo, že nemá v pláne zaviesť nové obmedzenia voči Severnej Kórei. Čo sa týka starých sankčných iniciatív, Moskva sa ich nechystá predĺžiť,” povedal Tkačenko. Politický analytik tiež predpokladal, že sa dotknú tém budovania ďalšej dopravnej infraštruktúry a otázky lodnej dopravy.

Peter Nagy

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Severná Kórea obvinila USA zo schvaľovania terorizmu appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM