Skip to content
Menu
Šarišské kosače: Oslava tradičného kosenia ručnou kosou
Regióny
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Šarišské kosače: Oslava tradičného kosenia ručnou kosou
Regióny

Šarišské kosače je jedinečné podujatie, ktoré sa zameriava na tradičné kosenie ručnou kosou a udržiavanie našich krásnych tradícií. Toto podujatie nám pripomína dôležitosť a krásu starých spôsobov práce a pestovania, ktoré formovali životy našich predkov a sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.

Význam tradičného kosenia

Kosenie ručnou kosou nie je len o fyzickej práci, ale aj o umení a tradícii, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu. Tento spôsob kosenia je šetrný k prírode, podporuje biodiverzitu a zachováva prirodzený ráz krajiny. Ručné kosenie umožňuje citlivejšie a precíznejšie kosiť lúky, čo je prospešné pre mnohé druhy rastlín a živočíchov, ktoré by pri mechanizovanom kosení mohli utrpieť.

Obnova a zachovanie dedičstva

Ako informuje mesto Veľký Šariš, podujatie Šarišské kosače je príležitosťou, aby sme spoločne obnovili tento tradičný spôsob života a zachovali naše dedičstvo pre budúce generácie. Organizátori podujatia kladú dôraz na vzdelávanie a odovzdávanie týchto zručností mladším generáciám. Účastníci sa môžu naučiť správne techniky kosenia, údržby kosy a ďalšie praktické znalosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tejto tradície.

Program a aktivity

Podujatie ponúka rôzne aktivity pre všetky vekové kategórie, vrátane praktických ukážok kosenia, súťaží v kosení a workshopov zameraných na údržbu a ostrenie kosy. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na folklórne vystúpenia, tradičné jedlá a remeselnícke trhy, ktoré dopĺňajú autentickú atmosféru podujatia.

Spolupráca a komunita

Šarišské kosače je viac než len podujatie – je to stretnutie komunity, ktorá si váži svoje korene a je odhodlaná ich uchovávať. Spoločne môžeme obnoviť a udržiavať tieto tradičné metódy, čím prispievame k udržateľnému životnému štýlu a posilňujeme našu kultúrnu identitu.

Pripojte sa k nám na podujatí Šarišské kosače a staňte sa súčasťou tejto výnimočnej oslavy tradičného kosenia. Spoločne môžeme obnoviť hodnoty a krásu starých spôsobov práce, zachovať naše dedičstvo a odovzdať ho budúcim generáciám. Nech tradície žijú a kvitnú v našich srdciach a na našich lúkach!

Na obrázku môže byť 1 osoba, klarinet a flautaNa obrázku môže byť 1 osoba a flautaNa obrázku môže byť 3 ľudiaNa obrázku môže byť 7 ľudí, tráva a stromNa obrázku môže byť 10 ľudí, klarinet a trávaNa obrázku môže byť 15 ľudí a trávaNa obrázku môže byť 10 ľudí a trávaNa obrázku môže byť 5 ľudí, klarinet a trávaNa obrázku môže byť 5 ľudí, ľahká atletika, strom a trávaNa obrázku môže byť 5 ľudí a stromNa obrázku môže byť 4 ľudia, ľudia strieľajúci na asfaltové holuby a trávaNa obrázku môže byť 6 ľudí, ľudia strieľajúci na asfaltové holuby, tráva a stromNa obrázku môže byť 3 ľudia a ľudia venujúci sa bojovým umeniamNa obrázku môže byť 2 ľudia a nôžNa obrázku môže byť 5 ľudí a ľudia venujúci sa bojovým umeniamNa obrázku môže byť 6 ľudíNa obrázku môže byť 3 ľudia, dirndl a akordeónOpis fotky nie je k dispozícii.

© Slovenský večerník/ilustračné foto